Vége, jöhet a világbajnokság! Reusnak nem...

Fotó: AFP / DANIEL ROLAND / AFP / DANIEL ROLAND

-

Egymás után fejezik be a brazíliai foci-vb-re készülő válogatottak a felkészülésüket. Gólok, eredmények, videók a pénteki játéknapról. Németország lemondhat Marco Reusról, aki megsérült Örményország ellen.

Az egyiknek sikerült, a másiknak nem

Oroszország–Marokkó 2-0 (1-0) Felkészülési mérkőzés, Moszkva, Lokomotív-stadion, vezette: Pavel Kralovec, asszisztensek: Martin Wilczek, Antonin Kordula. Oroszország: Akinfejev (Logyigin, a szünetben) – Scsennyikov (Kombarov, a szünetben), Ignasevics (Granat, a szünetben), Berezuckij, Jescsenkó – Gyenyiszov – Zsirkov, Fajzulin (Dzagojev, a szünetben), Satov, Szamedov – Kokorin (Kerzsakov, 57.). Szövetségi kapitány: Fabio Capello. Marokkó: Fegrouche – Lazaar, da Costa, El Adoua (Erraki, 63.), Hachimi – Obbadi, Feddal – El Kaddouri (Moutouali, 91.), Boussoufa (Belhanda, 82.), Chahechouhe (Carcela-Gonzalez, 62.) – Hamdallah (El arabi, 76.). Szövetségi kapitány: Ezzaiki Badou. Gól: Berezuckij (29.), Zsirkov (58.). Az első negyedórában kicsit kifütyülte a közönség Fabio Capello együttesét. Rá is szolgáltak: nem vették komolyan Marokkót. A 23. percben majdnem rá is fáztak a lazaságra, hiszen az afrikaiak addig passzolgattak a bal oldalon, amíg el nem jutottak a az orosz tizenhatosig, ahol egy visszatett labdát Boussufa belsőzött a jobb kapufára, Akinfejev mázlijára a labda az alapvonalon kívülre pattant. Ekkor ébredt föl a hazai csapat: gyakorlatilag az ellentámadásból Kokorin gólt szerezhetett volna, de elsuhant előtte az El Hachimi jobb lábán megpattanó labda. Épp a 29. percre fordult az óra, amikor Szamedov szögletét Berezuckij előbb csizmaszárral Hamdallah fejére rúgta, majd a visszapattanót már Fegrouche alatt a kapu közepébe. Amilyen szerencséje volt az orosz belső védőnek, annyira peches volt Kokorin az egész meccsen: semmi nem sikerült a Dinamo Moszkva csatárának. Viszont jött egy újabb szöglet, amit röviden fejelt ki a marokkói védelem, így Zsirkov meg tudta lőni éves rendes bombagólját: tizenhét méterről, ballal, kapásból. Ha megnézik az összefoglalót, figyeljék a hátsó kameraállást! Fegrouche látja a labdát, felemeli, majd visszahúzza a kezét... Nem akart ünneprontó lenni?

Egy lengyel a nemzet bombázója!

Németország–Örményország 6-1 (0-0) Felkészülési mérkőzés, Mainz, Coface Arena, vezette: Harald Lechner, asszisztensek: Andreas Staudinger, Maximilian Kolbitsch. Németország: Weidenfeller – Höwedes, Hummels, Mertesacker, Boateng (Grosskreutz, 67.) – Khedira (Schweinsteiger, 59.), Lahm (Özil, a szünetben) – Reus (Podolski, 45.), Kroos, Schürrle (Götze, 75.) – Müller (Klose, 67.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw. Örményország: Berezovszkij – Airapeitan, Arzumanjan, Haroyan, Mkoyan – Yedigaryan, Hovsepjan (Sarkisov, 74.) – Ghazaryan, Mkhitaryan, Manucarjan (Tumasyan, 77.) – Movsisyan. Szövetségi kapitány: Bernard Challendes. Gól: Götze (82., 89.), Schürrle (52.), Podolski (71.), Höwedes (73.), Klose (76.), illetve Mkhitaryan (69. – 11-esből). Sárga lap: Tumasyan (91.). Hetvenöt százalékos labdabirtoklás, 28 kapura lövés, ebből 11 el is találta a kaput. Kész csoda, hogy az első félidőben még tudták magukat tartani az örmények, és hogy „csak” ennyi gólt kaptak... Akik egyébként a hetvenedik percben is meccsben voltak, de onnantól tényleg a pokol szabadult el. A legutóbb bronzérmes együttes kispadján már 11 mérkőzés óta veretlen Joachim Löw szövetségi kapitány, akinek ez nyolcéves regnálása során rekord. Az összecsapáson Miroslav Klose megszerezte 69. válogatott találatát, ezzel már ő a Nationalelf történetének legeredményesebb játékosa, Gerd Müller 40 évig fennálló 68 gólos csúcsát döntötte meg. A németek mégsem örülhetnek felhőtlenül, az első félidőben ugyanis Marco Reus bokája megsérült, és a támadót további vizsgálatra kórházba kellett szállítani, ahol kiderült, nem tud a vb-ig felépülni, nem lehet ott Brazíliában; helyére Shkodran Mustafit, a Sampdoria védőjét hívta be a keretbe Joachim Löw szövetségi kapitány.

Örülünk, Scolari?

Brazília–Szerbia 1-0 (0-0) Felkészülési mérkőzés, São Paulo, Morumbi, vezette: Enrique Cáceres, asszisztensek: Dario Gaona, Milciades Saldívar (paraguayiak). Brazília: Júlio César – Marcelo (Maxwell, 74.), David Luiz, Thiago Silva, Dani Alves (Maicon, 72.) – Paulinho (Fernandinho, 75.), Luiz Gustavo –Neymar (Bernard, 81.), Oscar (Willian, a szünetben), Hulk – Fred (Jô, 75.). Szövetségi kapitány: Luiz Felipe Scolari. Szerbia: Sztojkovic (Lukac, 89.) – Basta (Vulicevic, 87.), Ivanovic, D. Tosic, Kolarov – Jojic, Tadic (Z. Tosic, 70.), Mitrovic (Djordjevic, 80.)– Matic – Markovic (Gudelj, 81.), Petrovic (Mrdja, 86.). Szövetségi kapitány: Ljubinko Durilovic. Gól: Fred (58.). Sárga lap: Petrovic (15.), Matic (41.). Fred rendben van: olyan góllal nyert meccset Brazíliának, amilyet csak ő tud mostanában rúgni: felívelik rá, megküzd a védőkkel, és estében még valahogy beteszi. Pici probléma, hogy ennél több nem nagyon volt péntek este a brazil válogatottban. Scolarinak megint drámázni kell majd?

Nikica hozta magát

Horvátország–Ausztrália 1-0 (0-0) Felkészülési mérkőzés, Bahia, vezette: Francisco Carlos do Nascimento, asszisztensek: Alessandro Álvaro Rocha de Matos, Cleriston Clay Barreto Rios (brazilok). Horvátország: Pletikosa – Pranjic (Vrsaljko, 25.), Vida, Lovren, Srna – Brozovic, Modric (Rakitic, 59.) – Eduardo (Olic, 77.), Kovacic (Sammir, 60.), Perisic (Rebic, 67.) – Jelavic (Mandzukic, 59.). Szövetségi kapitány: Niko Kovac. Ausztrália: Ryan – Davidson, Spiranovic, Wilkinson, Franjic – Vidosic (Halloran, 55.), Jedinak (Holland, 74.), Milligan (McKay, 81.) – Oar (Troisi, 81.), Leckie (Taggart, 85.) – Cahill (Bresciano, 66.). Szövetségi kapitány: Ange Postecoglou. Gól: Jelavic (58.). Sárga lap: Vida (44.), Mandzukic (64.), Srna (84.). Mindkét csapat azt gyakorolta, amit akart, a horvátok a betömörülő védelem elleni támadásvezetéseket, a vendégek meg a tízemberes bekkelést. Az 58. percben Jelavic mégis teljesen egyedül maradt a tizenegyespontnál, és a Hull City csatára a léc alá verte a labdát.

A tizenegyespárbajokra is készülhettek

Kolumbia–Jordánia 3-0 (1-0) Felkészülési mérkőzés, Buenos Aires, vezette: Pablo Díaz, asszisztensek: Gustavo Rossi, Diego Bonfá (argentinok). Kolumbia: Ospina – Álvarez Balanta (Bacca, a szünetben), Yepes (Valdés, 63.), Zapata – Armero, Guarín, Sánchez (Aguilar, 72.), Zúñiga (Arias, 63.) – Rodríguez (Cuadrado, a szünetben)– Gutiérrez, Ibarbo (Ramos, a szünetben). Szövetségi kapitány: José Pékerman Jordánia: Shatnawi – Bani Yassen, Al Dumeiri, Khattab, Abdel-Rahman – Al Jahwary (Al Sapah, 76.), Suleiman (Al Murjan, 60.), Hasan, Al Thodan – Al Saify (Deeb, 79.), Ibrahim (Al Laham, 72.). Szövetségi kapitány: Hossam Hassan. Gól: Rodríguez (42. – 11-esből), Cuadrado (83. – 11-esből), Gaurín (89.). Sárga lap: Yepes (19.), Al Saifi (19.), Bani Yassen (41.), Ayed (51.), Cuardado (75.). Kiállítva: Bani Yassen (81.). Két tizenegyes és egy Guarín-átlövés, amelynél a jordán kapus „érdekesen” akart védeni. Kolumbia nyugodtan készült a vb-re, még Falcao nélkül is.

Gólparádé váltott vezetésekkel

Japán–Zambia 4-3 (1-2) Felkészülési mérkőzés, Tampa, Raymond James Stadium, vezette: Edwin Jurisevic, asszisztensek: Frank Anderson, Corex Rockwell (egyesült államokbeliek). Japán: Nisikava – Josida, Konno (Morisige, 59.), Nagatomo, Ucsida (Szakai, 67.) – Endo (Aojama, 91.), Honda – Jamagucsi, Kagava (Szaito, 77.), Okazaki (Oszako, 60.) – Kakitani (Okubo, a szünetben). Szövetségi kapitány: Alberto Zaccheroni. Zambia: Nsabata – Chisenga (Chama, 88.), Lungu (L. Musonda, 74.), Mbola (J. Musonda, 95.), Sunzu – Mtonga, Sinkala, Chansa, F. Katongo – Mayuka (Mulenga, 53.), C. Katongo. Szövetségi kapitány: Patrice Beaumelle. Gól: Honda (40., 75. – az elsőt 11-esből), Kagawa (73.), Okubo (91.), illetve C. Katongo (9.), Sinkala (29.), L. Musonda (89.). Sárga lap: Okubo (72.), C. Katongo (79.), Yoshida (82.), Sakai (86.). Ha ilyen meccseket játszik majd Japán a vb-n is, nem fogunk unatkozni. Legjobban talán Zaccheroni szövetségi kapitány lepődött meg azon, hogy az afrikaiak nem bohóckodni jöttek Tampába. Az első félidő végére Honda büntetőjével visszajöttek a meccsbe, hogy aztán a második félidőben a fordítás is összejöjjön. Ám majdnem kárba veszett a nagy igyekezet, hiszen L. Musonda az utolsó előtti percben egyenlített, hogy aztán Okubo az utolsó utániban mégis megnyerje hazájának a találkozót. Az azért nem ártana, ha egy kicsit összébb állna a japán védelem. Egy Zambiánál komolyabb csapattal szemben így nem sok esélyük lesz, abból meg van jó pár a vb-n...

Fejjel már megy

Görögország–Bolívia 2-1 (1-0) Felkészülési meccs, Hamilton, Red Bull Arena, vezette: Javier Santos (Puerto Ricó-i), asszisztensek: Jairo Morales (Puerto Ricó-i), Graeme Browne (St. Kitts és Nevis-i). Görögország: Karnezisz – Holebasz, Manolasz (Vyntra, a szünetben), Morasz, Toroszidisz (Tahcidisz, 59.) – Kone (Karagunisz, 59.), Kacuranisz, Maniatisz – Szalpingidisz (Fetfacidisz, 59.), Gekasz (Mitroglu, 65.), Szamarasz (Hrisztodulopulosz, 78.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos. Bolívia: Quinonez – M. Bejarano, Gutierrez (Zenteno, 85.), Eguino, Di. Bejarano – Raldes – Mojica (Cardozo, a szünetben), Melean (Da. Bejarano, 61.), Chumacero Bracamonte (Miranda, 68.), Arce (Peña, 83.)– Martins Moreno. Szövetségi kapitány: Fransisco Azkargorta. Gól: Kone (21.), Kacuranisz (54.), illetve Cardozo (70.) Sárga lap: Cardozo (60.), Zenteno (88.). A görögök újra megtanultak gólt fejelni, mindjárt kettőt is, ez elég volt a győzelemhez. A sokgólos fogadások sikeréről meg Karnezisz kapus gondoskodott, aki szépen a hálóba segítette Cardozo sistergős bombának semmiképpen nem nevezhető lövését.

Csak elvileg volt barátságos meccs

Costa Rica–Írország 1-1 (0-1) Felkészülési mérkőzés, Chester, PPL Park, vezette: Raul Castro (hondurasi), asszisztensek: Cristian Ramírez (hondurasi), Ronaldo de la Cruz (guatemalai). Costa Rica: Navas (Pemberton, a szünetben) – Mora, Duarte, Díaz, Umaña – Ruiz (Bolaños, 76.), Cubero, Borges, González – Campbell (Calvo, 83.), Ureña (Brenes, 79.). Szövetségi kapitány: Jorge Luis Pinto. Írország: Forde – Duffy, Wilson (McClean, 40.), Kelly, Keogh –Quinn (Cox, 83.), Green (Hendrick, 65.), Pilkington (McGeady, 68.), Whelan –Keane (Hoolahan, 83.), Doyle (Long, 70.). Szövetségi kapitány: Martin O'Neill. Gól: Doyle (18.), illetve Borges (64.). Sárga lap: González (41.), Doyle (41.), Whelan (45.), McClean (57.), Forde (63.). Kiállítva: González (42.) Tizenöt méterről gólt fejelni csak az írek tudnak, Fabregast leszámítva, persze... Doyle bemutatta, hogyan kell. Ám a meccs nemcsak erről marad emlékezetes, hanem arról is, hogy bizony rúgták egymást is rendesen a srácok.

Csak lett gól a végén...

Mexikó–Portugália 0-1 (0-0) Felkészülési mérkőzés, Foxborough, Gillette Stadion, vezette: Jeffrey Solis, asszisztensek: Osvaldo Luna, Javier Rojas (Costa Ricaiak) Mexikó: Corona (Ochoa, a szünetben) – Layún, Moreno, Márquez, Aguilar – Rodríguez – Guardado (Fabián, 78.), Vázquez, Herrera (Aquino, 85.) – Peralta (Pulido, 78), dos Santos (J. Hernández, 58.). Szövetségi kapitány: Miguel Herrera. Portugália: Eduardo –  Coentrão (Silva, 76.), Alves, Neto, Pereira (Amorim, 80.) – Moutinho, Veloso, Almeida– Vieirinha (Varela, 58.), Éder (Postiga, 64.), Nani. Szövetségi kapitány: Paulo Bento. Gól: Alves (93.). Sárga lap: Aguilar (45.), Alves (53.), Pereira (74.), Neto (79.), Herrera (83.). Egy fejes és más semmi: Bruno Alves az utolsó pillanatban szerzett gólt, amikor már mindenki haza akart menni... De ő még 12 méterre a kaputól felugrott a beívelt szabadrúgásra, és Ochoa kapujába csúsztatott.