Ungváry Krisztián történész szerint a trianoni békediktátum egyszerre trauma és neurózis, terméke a nemzeti giccs. Trianont elfogadni, feldolgozni, de nem feldolgozni sem lehet.
A történész az Ökopolisz Alapítvány budapesti, a trianoni békediktátum 95. évfordulója alkalmából megtartott rendezvényén azt mondta: Trianon egy neurózis valójában, mert az ennek kapcsán születő „atavisztikus reakcióknak" semmi közük ma már a békeszerződés valós tartalmához. Ilyen a Nyugat- és piacellenség, az antiliberalizmus és az antikapitalizmus, valamint az antiszemitizmus – tette hozzá. Szerinte ez azzal függ össze, hogy Trianont nem a totális diktatúrák, hanem a demokráciák csináltak. Nem véletlen tehát, hogy Magyarország erre antidemokratikus választ ad.
Ungváry azt mondta, hogy a békediktátumnak ma is van reális hatása az életünkre.
Hangsúlyozta, hogy a magyar népcsoport sehol nem lett államalkotó tényezőnek minősítve a szomszédos országokban, nem valósult meg a bölcsőtől a sírig tartó kulturális autonómia és a többnyelvűség. Példaként említette, hogy Románia alkotmánya szerint Románia homogén nemzetállam, „ott egy magyar népcsoportnak igazából nincs keresnivalója politikai értelemben".