Új kormány megalakulására vár Ukrajna. Viktor Janukovics megbukott, az országnak új, egyelőre ideiglenes államfője van. Julija Timosenko közölte, bár felmerült a neve, nem vállal miniszterelnökséget. Oroszország aggódik.
- Olekszandr Turcsinov személyében ideiglenes elnököt választott a parlament. Viktor Janukovics leváltott elnök eltűnt, ismeretlen helyen tartózkodik. Döntés született a Janukovics-kormányzat tagjainak leváltásáról, valamint egyes, a volt elnökhöz hű politikusok és tisztségviselők letartóztatásáról. Az új ukrán kormány kedden állhat fel. Az országban május 25-én választást tartanak.
- Julija Timosenko, a szombaton kiszabadított korábbi miniszterelnök bejelentette, hogy nem vállalja a kormányfői tisztséget annak ellenére sem, hogy lehetséges jelöltként szóba került a neve.
- Eltörölte a parlament a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozó törvényt.
- Egy sor ország jelentette be, hogy hajlandó pénzügyi segítséget nyújtani Ukrajnának. A világ vezető politikusai a nap folyamán értékelték az ukrán helyzetet. Catherine Ashton EU-s külügyi főképviselő hétfőn Kijevbe utazik. Oroszország aggodalmát fejezte ki az országban történtek miatt. Turcsinov egyértelművé tette, kész tárgyalni az oroszokkal, de Ukrajna elsődleges célja az európai integráció.
- Kijevben vasárnap nyugodt volt a helyzet; többeket eltemettek az összeacsapásokban elhunytak közül. Viktor Janukovics főváros környéki luxusrezidenciáját megnyitották az emberek előtt. A villában több, gyanús pénzügyi tranzakcióra és korrupcióra utaló dokumentumot találtak.
- A vidéki városokban egyaránt voltak Janukovics-ellenes és a volt elnököt támogató megmozdulások. Sok helyen ledöntötték a Lenin-szobrokat, de a megbuktatott elnök hívei is utcára vonultak, néhol kisebb összecsapások zajlottak.
21:30 Az oroszoknak nem tetszenek az Ukrajnában történtek. Szergej Lavrov külügyminiszter szerint az ellenzék nem tartja be a Janukoviccsal pénteken kötött megállapodást, és egyszerűen magához ragadta a hatalmat. Oroszország „a helyzet romlására” hivatkozva konzultációra hazarendelte kijevi nagykövetét.
20:23 Ukrajna kész tárgyalni az orosz vezetéssel a kapcsolatok javításáról, de
az egyik elsőrendű célja az ország visszatérése az európai integrációhoz. Ezt Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfő mondta az ország lakosságához intézett üzenetében. Ukrajna Európát választja – hangsúlyozta, mint ahogy azt is, hogy stabilizálni kell a gazdaságot.
19:39 Szíriai ellenzékiek üzenete Ukrajnába az
Euromaidan Twitterén:
18:49 Úgy tűnik, Janukovics nemcsak a rezidenciáját hagyta el, de a hivatalos weboldala sem működik – írja az
Euromaidan a Facebookon.
18:44 A volt kormánypárti képviselők életének és testi épségének védelmét kérte vasárnap az ellenzék irányítása alá került Belügyminisztériumtól és az ukrán biztonsági szolgálattól Szerhij Tihipko, a Régiók Pártjának egyik befolyásos képviselője.
18:26 Ellentámadásba mentek át Janukovics hívei az ország több városában. Odesszában háromezren álltak ki a megbuktatott elnök mellett. A Krím-félszigeten lévő Kercsben kisebb összetűzés volt a Majdan-pártiak és a Janukovics-hívek között. Szevasztopolban a Moszkva-barát tüntetők fasisztáknak nevezték a Kijevben demonstrálókat.
17:54 Még a kenyér is aranyból volt Janukovics rezidenciáján. Ezt a kenyeret formázó nehezéket ott fotózták.
17:30 Janukovics még mindig nem került elő, de újabb részletek láttak napvilágot menekülési kísérletéről. Az ukrán határőrség szóvivője szerint a volt elnök szombaton megpróbálta megvesztegetni a határőröket a saját fellegvárának számító kelet-ukrajnai Donyeckben, hogy engedjék felszállni Oroszországba tartó repülőgépét. „Egy magánrepülőgép, amely a donyecki repülőtérről akart felszállni, nem rendelkezett a szükséges engedélyekkel. Amikor a határőrök odamentek a géphez, hogy ellenőrizzék a dokumentumokat, a fegyveresek pénzt ajánlottak nekik, hogy engedély nélkül is hagyják őket felszállni” –mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a kenőpénzt elutasították. A kudarcba fulladt felszállási kísérlet után két páncélozott jármű állt meg a repülőgépnél, és az elnök azokkal távozott.
16:07 Egy közeli munkatársa szerint Janukovics nem akarja elhagyni Ukrajnát. A leváltott elnök az éjszakát az ország keleti részén fekvő Harkovban töltötte. Arról, hogyan és hova tűnt el a fővárost elhagyva a politikus,
itt írtunk. Közben Janukovics Kijev melletti rezidenciáján feketelistán lévő újságírók neveire bukkantak, illetve dokumentumokat találtak egy jól szervezett korrupciós hálózatról.
15:53 Vlagyimir Putyin orosz elnök és Angela Merkel német kancellár telefonon beszélt az ukrajnai helyzetről a nap folyamán – adta hírül a
Guardian.
15:48 Békésen zajlik az élet Kijev belvárosában. Például kinyitottak a napok óta zárva tartó üzletek. Kijeviek százai, köztük gyermekes családok, fényképezőgépes kíváncsiskodók és megrendült szimpatizánsok sétáltak az Insztitutszka utcában, a legsúlyosabb összecsapások helyszínén, hogy saját szemükkel lássák a barikádokat, és tisztelegjenek az áldozatok előtt.
15:36 Dőlnek a Lenin-szobrok Ukrajna-szerte: a hét eleje óta negyven Lenin-szobrot döntöttek le vagy rongáltak meg az országban. Dnyepropetrovszkban a Lenin teret a Majdan hőseinek terére nevezték át a tüntetők – írja az
Euromaidan Twittere.
14:56 Az Ukrán Biztonsági Szolgálat vezetői önkényesen elhagyták szolgálati helyüket, kikapcsolták telefonjaikat, és valahol bujkálnak – mondta az ukrán parlamentben Valentin Nalivajcsenko, az ukrán titkosszolgálatok tevékenységének ellenőrzésével egy napja megbízott ellenzéki politikus.
14:52 Budapesti fotóval búcsúzik a KyivPost a Majdanon zajlott összecsapások egyik áldozatától. A fotót
itt tekintheti meg (4-es számú kép), a fényképhez írt megemlékezést
e hírben olvashatja.
14:02 Egy újabb videó Janukovics rezidenciájáról, ezúttal néhány belső képpel, arany piszoárral, arany szemetessel.
13:08 Az ukrán ügyvezető főügyész bejelentette, utasítást adott Olekszandr Klimenko volt jövedéki és adóügyi miniszter, valamint Viktor Psonka korábbi főügyész őrizetbe vételére.
13:05 Eltörölte az ukrán parlament az államnyelvvel kapcsolatos, a kisebbségi nyelvek használatára vonatkozó törvényt. A 2012. augusztus 10-én életbe lépett törvény hivatalosan engedélyezte a kétnyelvűséget azokban a régiókban, ahol az adott nemzeti kisebbség lélekszáma meghaladja a lakosság tíz százalékát. A magyar nyelvet a kárpátaljai Beregszászon ismerték el hivatalosan regionális nyelvnek.
13:02 Turistalátványosság lett Viktor Janukovics mezsigorjei rezidenciája. A leváltott államfő hollétéről
itt találhat információkat.
12:47 Turcsinov bejelentette, hogy keddre állhat fel új kormány Ukrajnában – jelentette a
BBC.
12:20 Az ukrán parlament Olekszandr Turcsinov házelnököt bízta meg vasárnap az államfői feladatok ellátásával. A határozatot a 450 tagú parlament 285 képviselője támogatta. A szavazáskor 339-en voltak az ülésteremben. A dokumentum szerint a házelnök látja el az elnöki feladatokat az új államfő hivatalba lépéséig.
Ukrajnában a novembertől tartó kormányellenes tüntetések a héten érkeztek végső, egyúttal legvéresebb szakaszukba. A tiltakozások azért kezdődtek, mert Viktor Janukovics elnök felfüggesztette az Európai Unióval folytatott tárgyalásokat. A tüntetések először békésen folytak, de januártól egyre többször csaptak össze az ellenzéki demonstrálók a rendőrökkel, és már akkor is voltak halálos áldozatok. A múlt héten úgy tűnt, megállapodás születik a kormány és az ellenzék között: a letartóztatott tüntetők amnesztiát kaptak, cserébe a demonstrálóknak meg kellett volna tisztítaniuk a barikádoktól Kijev belvárosát. Az események kedden vettek drámai fordulatot.
Február 18., kedd
A parlament megkezdte az elnök hatalmát korlátozó javaslat tárgyalalását. A tüntetők a törvényhozás épülete elé akartak vonulni, de a rendőrök nem engedték őket, majd gránátokat dobtak a tömegbe, később az emberek közé lőttek. A tüntetők visszatámadtak; Kijev belvárosában valóságos háború folyt, éjszakára mintegy 22 halálos áldozata volt az összecsapásoknak. Több vidéki városban is voltak összetűzések. A világ politikusai a vérontás azonnali befejezésére szólítottak fel.
Február 19., szerda
Kijevben megbénult a közlekedés, lezárták a metrót, a főutcán zárva voltak az üzletek. A biztonsági szolgálat bejelentette, hogy országos terroristaellenes műveletet indít. Janukovics csütörtökre gyászanapot hirdetett az áldozatok emlékére. A kormány puccskísérletnek nevezte az előző nap történteket.
Február 20., csütörtök
A nap folyamán újra összecsaptak a rohamrendőrök és a tüntetők: a rendőrök hang- és villanógránátokat vetettek be, gumilövedékekkel lőtték az ellenzékieket. Kijev főterén, a Majdanon a rendőrök és a tüntetők tűzharcot vívtak egymással. Egyes források szerint 75 ember halt meg az újabb összecsapásokban, a sebesültek száma a 600-at közelítette. Janukovics tárgyalásokat kezdett a francia, a lengyel és a német külügyminiszterrel. Késő este több kormánypárti politikus is elmenekült az országból. Nyugati politikusok szankciókat helyeztek kilátásba Janukovics ellen.
Február 21., péntek
A parlamentben döntés született, hogy visszavonják az utcáról a rendőröket. Janukovics bejelentette, hogy megállapodtak az ellenzékkel: visszaállítják a 2004-es alkotmányt, az év során pedig parlamenti és elnökválasztást tartanak.
Február 22., szombat
A törvényhozás leváltotta Viktor Janukovics elnököt, az ukrán kormány több tagja is ismeretlen helyre távozott. Janukovics is eltűnt a nyilvánosság elől. Kiengedték a börtönből Julija Timosenko volt miniszterelnököt, aki este a Majdanon mondott beszédet a tüntetők előtt.
A parlament május 25-ére írta ki a választásokat. A nap végére ellentmondó hírek keringtek Janukovicsról, aki törvénytelennek tartotta leváltását: az utolsó információk szerint feltartóztatták a határon.