Nem tört meg a Guttmann-átok, a Sevilla rekordot állított be

Fotó: Getty Images / Clive Rose / Getty Images / Clive Rose

-

Nagyon könnyen felejthető meccs után tizenegyesekkel győzött harmadik Európa-liga döntőjében a Sevilla – a Benfica továbbra is képtelen európai kupát nyerni.

Bár a Sevilla védői többször is utolsó emberként végrehajtott mentésre kényszerültek, az esélyesebbnek tartott Benfica nem tudott igazi fölényt kialakítani, igazi nyomást helyezni a kontrákra berendezkedő spanyolokra. Huzamosabb ideig nem forogtak veszélyben a kapuk, nem vezettek látványos támadásokat az óvatosan focizgató csapatok, kifejezetten unalmas döntőt láthatott a Juventus Stadion közönsége. Az első percekben igyekezett a Benfica, de ez nem tartott sokáig, a csapatok az első félidő legnagyobb részében inkább csak lapokat gyűjtögettek, kb. mintha három után rúghatnának egy tizenegyest. Miralem Sulejmanit kettőből sikerült felrúgni a sztratoszférába, ahonnan visszazuhanva szerencsétlen úgy ráesett a vállára, hogy le is kellett cserélni. A Sevilla néhányszor majdnem veszélyes tudott lenni, amikor Ivan Rakitic gyorsított rá a védelemre egy-egy középpályán szerzett labda után, de érződött, hogy minimum egy gól kellene a meccs beindításához, az viszont nem jött. Noha a meccs nem volt az igazi, hasonló, utolsó emberes mentésre sokszor volt szüksége a Sevillának Noha a meccs nem volt az igazi, hasonló, utolsó emberes mentésre sokszor volt szüksége a Sevillának A Benfica azért néhány másodpercre felpörgette a játékot még szünet előtt, de ez csak arra volt elég, hogy kétszer eltalálják Betót – egyszer Maxi Pereira húzása, egyszer pedig Rodrigo lövése után – illetve, hogy egyszer utolsó emberként becsúszva-kalimpálva kelljen mentenie Federico Faziónak. Fordulás után ezt a tempót tartva kezdtek focizni, vagy legalábbis rohanni és támadni a csapatok – a két védelem messze volt egymástól, így labdaszerzés után bőven volt hely megrohamozni az ellenfél kapuját, de ez sem tartott túl sokáig, és a hajráig megint kicsit leült a dolog, csak az volt említésre méltó, hogy Moreno jól felrúgta Limát. Ez volt a harmadik tizenegyesgyanús szituáció a meccsen, és az első, amit talán már tényleg befújhatott volna Felix Brych játékvezető. Rakiticnek (j) kellett volna gondot okoznia a Benfica kapuja előtt Rakiticnek (j) kellett volna gondot okoznia a Benfica kapuja előtt A hajrában Lima távoli lövése meg egy veszélyes beadás bonyodalmat okozott a Sevilla kapuja előtt, de míg Beto az elsőt hárította, a másodiknál az sem volt gond, hogy alászaladt, mert nem sikerült a kapu irányába fejelni a bőrt. A Benfica az utolsó percekben mindenképpen el szerette volna dönteni a meccset, de nem voltak elég pontosak és higgadtak, így hiába nyomták be kapuja elé a Sevillát, gól nem született, jöhetett a hosszabbítás. Az extra idő első félidejében a legérdekesebb az volt, hogy a paraguayi Óscar Cardozo beállításával Jorge Jesús átállította három csatárra a Benficát – közvetlenül ezután pedig Bacca került helyzetbe a Benfica kapuja előtt, de jobbról nem tudta a jobboldali fa mellé külsőzni a labdát. A hajrára becserélt Marko Marint még fordulás előtt le kellett hozni, utána meg Vitolót kellett leváltani – egyre több a görcs, egyre kevesebb az idő, és a játék képe nem változott, ahhoz gólra lett volna szükség. De nemhogy gól, még igazi gólhelyzet sem alakult ki a hosszabbításban Gameiro kiszorított helyzetből kilőtt oldalhálóját leszámítva, úgyhogy jöhettek a tizenegyesek. Így készült a Sevilla a túlórára Így készült a Sevilla a túlórára A Benfica kezdte a szétlövést. Lima magabiztosan bevágta a jobb alsóba, Bacca a léc alá zúzta sajátját (1–1), Cardozo többször is megtorpant, majd bizonytalan gurítását kiütötte Beto, Mbia viszont beverte a kapu jobb oldalába, így két kör után előnybe került a Sevilla (1–2). Rodrigo szinte ugyanazt csinálta, mint Cardozo, csak a másik irányba gurított, de Beto ezt is megfogta, Coke Mbiához hasonlóan lőtte be a büntetőjét – már kettővel vezetett a Sevilla (1–3). Luisao biztosan tette be a bal sarokba sajátját, viszont Gameiro is bevágta a másik oldalra (2–4), így a Sevilla nyerte az Európa-liga 2013-14-es kiírását. A spanyol csapat ezzel utolérte a három-három UEFA-kupa/Európa-liga győzelemmel álló Juventust, Intert és Liverpoolt, és száz százalékos a finálékban. A Benfica ezzel szemben továbbra sem tud mit kezdeni a Guttmann-átokkal, ugyanúgy járt, mint tavaly, és az 1962-es BEK-győzelem óta nyolcadik európai kupadöntőjét is elveszítette.

Sevilla–Benfica 0–0, tizenegyesekkel 2–4

SEVILLA: Beto – Coke, Pareja, Fazio, Moreno – Mbia, Carrico –Reyes (Marin 78., Gameiro 104.), Rakitic, Vitolo (Figueras 110.) – Bacca. Menedzser: Unai Emery. BENFICA: Oblak – Pereira, Luisao, Garay, Siqueria (Cardozo 98.) – Sulejmani (Almeida 25.), Gomes, Amorim, Gaitán (Cavaleiro 119.) – Rodrigo, Lima. Menedzser: Jorge Jesus.