Mo Farah ragaszkodik a maratonihoz

A britek kétszeres olimpiai bajnok futója annak ellenére vált 42 kilométerre, hogy többen is korainak tartják még ezt a döntést.

A szomáliai születésű brit atlétát a 2013-as év legjobb európai sportolójának választották Sebastian Vettel és Rafael Nadal előtt, azok után, hogy 5000 és 10000 méteren is világbajnok tudott lenni – ezen a két távon nyert aranyérmet a 2012-es londoni olimpián. A tavalyi éve azonban részben már a maratoni távra való felkészülés jegyében telt, Londonban és New Orleansban is futott félmaratont, most vasárnap pedig New Yorkban áll rajthoz ugyanezen a távon. „A rekortánon már nyertem érmeket, úgyhogy miért ne próbálnám ki magam? – mondta a hétvégi futammal az áprilisi londoni maratonra gyúró Farah a BBC Sportnak. – Ha Londonban jól megy majd, párszor még lefutom, ha nem, visszajövök a rekortánra.” A legendás etióp futó, Haile Gebrselassie úgy véli, korai ez a váltás, hiszen a hamarosan 31. évét töltő Farah még nagyon gyors, maratonit pedig bármikor lehet futni. Farah (balra) és Gebrselassie (jobbra) szeptemberben az angliai Gatesheadben Farah (balra) és Gebrselassie (jobbra) tavaly szeptemberben az angliai Gatesheadben „Mondtam Mónak, hogy talán még egy kicsit korai maratonira váltania – árulta el Gebrselassie a BBC Radio 5-nak. – Maratonit bármikor futhatsz. Még csak 30, nem tudom, miért vált ilyen korán. Ha a helyében lennék, ilyen sebességgel én tovább maradnék a rekortánon.” A negyvenéves Gebrselassie 31 volt, amikor két, 10000 méteren szerzett olimpiai arannyal a zsebében lefutotta első maratoniját Londonban. Noha ezen a versenyen csak harmadik lett, karrierje során később kilenc maratonit nyert meg, aminek köszönhetően minden idők legjobb hosszútávfutói között tartják számon.