Két percnyi déjà vu, meg Drogba

Fotó: AFP / EMMANUEL DUNAND / AFP / EMMANUEL DUNAND

-

Fél órát játszott a Galata csatára, de ez is elég volt ahhoz, hogy rendet tegyen a pályán: Elefántcsontpart két perc alatt fordított, majd megfojtotta a végén Japánt, így ha legyőzi Görögországot, máris ott van, lehet a legjobb tizenhat között.

Amire idáig senki nem gondolt, gondolhatott, bekövetkezett! Nem valami őrjítő labdarúgói teljesítményről, teljesen másról van szó: Elefántcsontpart drukkerei magukkal hozták Brazíliába a vuvuzelákat, és használták is becsülettel a négy évvel ezelőtti dél-afrikai világbajnokság „szeretve tisztelt” szurkolói hangszerét. Hogy ennek a hangját unta-e meg egyik pillanatról a másikra Honda, az sem derül ki sosem, mindenesetre tény, az addig csendesen csordogáló találkozóba vitt egy kis életet: a tizenhatodik percben egy bal oldali bedobásnál az afrikaiak nem vették elég komolyan az ázsiaiakat, Nagatomo a 4-es elé tolta a Brazucát, aki jobbal átvette a tizenhatoson belül azt, majd tizennégy méterről, balról, kilőtte a jobb felsőt, Barry csak becsületből emelte a kezét, de sansza nem volt, olyan erős volt a lövés, 0–1. Öt perccel később viszont már remekül avatkozott közbe az elefántcsontparti kapus, szép védéssel akadályozta meg, hogy Ucsida megduplázza a Japán előnyt. Lamouchi csapata a harmincadik perc környékén kezdte kidolgozni komolyabb helyzeteit, Boka átlövései miatt izgulhattak a japánok, de csak közel járt a gólszerzéshez az afrikai 3-as. Majd a 38. percben jött a meccs addig legmulatságosabb jelenete, amikor egy szöglet után Bony kapásból lőtt, de csak a saját lábáig jutott, ritkán blokkolja egyik lábával a másikat az ember focistája, neki most sikerült a bravúr. Kimaradt helyzetekkel kezdődött a második félidő. Lamouchi egészen a 62. percig bírta nézni csapata néha tényleg vicces szerencsétlenkedését, ám ekkor bevetette Drogbát, és milyen jól tette! Első labdaérintéséből majdnem gólpasszt adott, de Gervinho maga sem hitte, hogy nem lövi be ezt a labdát az ötösről, ezért „egészen közelről megbizonyosodott” róla. Két perccel később viszont meglett a hőn áhított egyenlítés: Aurier jobbról csavarta középre a labdát, és az előrevetődős fejesek világbajnokságán Bony is megmutatta, nem fél attól, ha koszos lesz a meze: védhetetlenül csúsztatott a hosszú sarokba, Kavasima vetődött, de nem érhette el a kapufa mellé tartó fejest, 1–1. Alig kezdett közepet Japán, megtehette újra: megint Aurier csavarta középre szinte ugyanonnan, ám most Gervinho érkezett, aki a rövidre fejelte a labdát. Kavasima belekapott, de ezt sem tudta védeni, 2–1. Picit lefagytak a japánok a fordítástól. Honda próbálta összefogni a csapatot, de az elefántcsontparti védők rendre jól avatkoztak közbe minden egyes alkalommal, amikor Zaccheroni együttese megpróbált egy-egy komolyabb támadást felépíteni. A hajrában Drogbának és Kalounak is voltak veszélyes lövései, de Kavasima mindannyiszor meccsben tartotta csapatát. Egyenlíteni azonban nem tudtak a társai, így Elefántcsontpart két perc alatt megnyerte a mérkőzést. Ez a foci a látottak alapján Görögország ellen mindkét együttesnek elég lehet, viszont Kolumbia ellen már nem nagyon. És ezt Japán bánhatja igazán, meg azt, kis túlzással a semmiből kapott ki alig százhúsz másodperc alatt.   Elefántcsontpart–Japán 2–1 (0–1) C csoport, 1. játéknap, Recife, Itaipava Arena Pernambucano, vezette: Enrique Osses, asszisztensek: Carlos Astroza, Sergio Román (chileiek). Elefántcsontpart: Barry – Boka (Djakpa, 75.), Bamba, Zokora, Aurier – Serey Die (Drogba, 62.), Tioté – Gervinho, Yaya Touré, Kalou – Bony (Ya Konan, 78.). Szövetségi kapitány: Sabri Lamouchi. Japán: Kavasima – Nagatomo, Moriside, Josida, Ucsida – Kagava (Kakitani, 86.), Haszebe (Endo, 54.), Jamagucsi, Okazaki – Honda – Oszako (Okubo, 67.). Szövetségi kapitány: Alberto Zaccheroni. Gól: Bony (64.), Gervinho (66.), illetve Honda (16). Sárga lap: Josida (23.), Bamba (54.), Zokora (58.), Moriside (64.).