Egy parádézó cserekapus törte szét a veszprémi BL-álmokat

Fotó: MTI/MTVA / Kovács Anikó / MTI/MTVA / Kovács Anikó

-

A Kiel hiába tartotta magát kevésbé esélyesnek, a kölni Final Four első elődöntőjében három góllal legyőzte a Veszprém kézilabdacsapatát. A németek kedvükre játszhatták lerohanós taktikájukat, s míg náluk a kapuban és az átlövők közt is volt világklasszis teljesítmény, a másik oldalon csak Alilovics kapus parádézott. A magyar bajnok egy félidőn át így is uralni tudta a meccset, ám a második játékrészben Sulic buta kiállítása után nem igazán volt esélye. A másik elődöntőben a Flensburg drámai csatában győzött, így a Barcelonát kell legyőzni a bronzéremért.

A háromszoros BL-győztes német csapat már az első magyar támadásnál igazolta Borsos Attila jóslatát: 5-1-es nyitott védekezéssel kezdett a Kiel. Mindkét kapus védéssel nyitott, mi jobban örültünk Alilovicsnak, aki hetest hárított. Ráadásul a túloldalon Vilovszki emberhátrányból belőtte a négyes döntő első gólját. Sajnos két eladott labdából gyorsan fordított a Kiel, majd őrült rohanás kezdődött. A németek visszaálltak hatos falra, Nagy László azonnal be is lőtte az első gólját (3-3). Újabb kihagyott német hetes után elmehetett volna két góllal a Final Fourban újoncnak számító Veszprém, ám a szlovén bírók egy nyilvánvalóan lábat ért labdánál továbbot fújtak, a kontrából Jicha egyenlített (5-5). A Kielt a lerohanások (hiába készültek rá a veszprémiek), a Veszprémet Ugalde találatai tartották egyben. A bírók újabb furcsa ítéleténél, magyar emberhátrányban, 6-6-nál zúgott először igazán a csarnokban az „Építők!” harci üvöltés – csak 500 jegyet kaptak, de több ezren bejutottak a veszprémiek, és le is szurkolták a németeket. A hangorkán hatott, a másik kulcsember, Ilics is meglőtte első átlövésgólját, Ugalde elfutása pedig először hozott kétgólos magyar előnyt (8-6). Gislason nem sokkal később 9-7-nél ki is kérte a Kiel első idejét. Sokra nem ment vele, a veszprémiek védekezése egyre jobban összeállt, és Alilovics is kezdett belejönni, a kieli Sjostrandnál kétszer hatékonyabban védett, utóbit le is cserélték Palickával. Eleinte ez se jött be, Sulic góljával először lett három gól a különbség (11-8). Mire elhittük, hogy komoly előnyt építhet a magyar bajnok, már el is veszett a vezetés: Nagy László pihenője alatt, az Ilicset teljesen kikapcsoló németek négy perc alatt egyenlítettek (11-11). Nagy visszajött, és megtörte a magyar gólcsendet, de Ugalde ziccerét védte Palicka, aki sajnos nagyon elkapta a fonalat (12-11). Naggyal szemben ketten is szabálytalankodtak egy betörésénél, de a bírók sokadik pimasz húzásként továbbot intettek (a reklamáló Ortega kapott is egy sárgát a veszprémi kispadon), az ellentámadásból pedig hosszú idő után vezetett a Kiel (12-13). Az egyenlítés összejött a szünet előtt, ám Ugalde ziccere már nem mehetett be, mire ellőtte volna, megszólalt a szünetet jelző duda (13-13). A szünetben bizakodásra adott okot, hogy felállt fallal nem nagyon tudtak mit kezdeni a németek, a lerohanásaik viszont sajnos túl jól muzsikáltak. A fordulás után Palicka újabb átlövéseket (Nagy és Ilics) védett, szerencsére a túloldalon Alilovics ziccereket fogott. Ruesga bepréselt labdájával és Gulyás ejtésével tartottuk a lépést, a másik oldalon sajnos Vujin belőtte első átlövésgólját (16-16). A veszprémi játék lassult, a német viszont még gyorsabb lett, 16-18-nál Ortega kénytelen volt kikérni első idejét. Nem jött be, Chema ziccerét Palicka döbbenetes lábmozdulattal védte, az égig felrúgva, a túloldalon pedig a megtáltosodott Sigurdsson megint betalált (16-19). Húsz perccel a vége előtt ez fordulópontnak tűnt, szerencsére Iváncsik Tamás gyorsan szépített (17-19). Gyorsan jött azonban az újabb fordulat, Chema nagy hibájából gólt kaptunk, majd Sulic szándékosan lekönyökölte ellenfelét emberelőnyben (ártalmatlan helyzetben), a horvát beállóst teljesen jogosan küldték ki végleg piros lappal (17-20). Innentől kezdve jelentősen csökkentek a veszprémi esélyek a döntőre, ezzel együtt a magyar bajnok gyorsan feljött egy gólra (19-20), 14 perccel a vége előtt. Ilics átlövése újra kaput tévesztett, így az egyenlítés elmaradt. A kieliek svéd cserekapusa, Andreas Palicka 52 százalékos hatékonysággal védett, de Alilovics is felvette a kesztyűt, és 21-22-nél 11 perccel a vége előtt még mindig volt remény. Palicka azonban rátett egy lapáttal, megfogta Nagy László bombáját is, és rögtön újra három gól volt a hátrány (21-24). Ortega ekkor kérte ki utolsó idejét. Az őrült rohanás fokozódott, a németek elmentek néggyel, majd ezt hirtelen megfelezte a Veszprém (23-25), de csak egyetlen percre (23-27), hogy aztán újra közelebb jöjjünk (25-27). Az őrületet megelégelve Gislason is időt kért. Ruesga szép gólt lőtt elhajlásból, de Palmarsson ellen továbbra sem volt ellenszer, 26-29 négy perccel a vége előtt.  Az utolsó percek ellőtt labdákkal, és német ünnepléssel teltek, a magyar fordítás elmaradt: az elődöntő előtt az edzője, átlövője és egyik vezetője által is esélytelenebbnek vélt Kiel végül teljesen megérdemelt győzelmet aratott. A célzott felkészülés ellenére a németek lerohanásait egy percre sem sikerült leállítani a veszprémieknek, a magyar csapatban a kapus Alilovicson kívül senki sem tudott kiemelkedőt nyújtani. A másik oldalon viszont Palicka ötven százalék fölött védett, és sorsdöntő bravúrok sorát mutatta be, a két izlandi átlövő Palmarsson és Sigurdsson pedig 14 találattal eldöntötte a meccset. A vasárnapi bronzmeccsen a Barcelonával játszik a Veszprém, miután a Flensburg meglepetésre hosszabbítás után, büntetőkkel megverte a spanyol csapatot. Férfikézilabda-BL, Final Four, Köln, elődöntő: THW Kiel (német) - MKB-MVM Veszprém 29-26 (13-13) Flensburg (német) - Barcelona (spanyol) 41-39 (18-17, 32-32, 36-36), büntetőkkel A vereséget a veszprémiek egybehangzóan a sok bekapott indításgóllal magyarázták. Carlos Ortega vezetőedző az MTI-nek elmondta, nagyon sokáig egyenrangú ellenfelei voltak a Kielnek, de a német csapat a második félidőben megbosszulta a sok kihagyott helyzetet. Nagy László szerint idegesen kezdtek és nem tudták megszűrni az ellenfél gyors támadásait, pedig készültek rá. "Az is a Kiel javára szólt, hogy Palicka remekül védett. Szeretnénk vasárnap nyerni, hogy ne győzelem nélkül menjünk haza. Most a pihenés a legfontosabb" - nyilatkozta Nagy. Mirko Alilovics és Momir Ilics szerint a játékvezetők sem mindig álltak a helyzet magaslatán, de nem ezen múlott a vereség. "A védekezésünk jó volt, de sajnos támadásban többet hibáztunk, ezekből kaptuk a gyors gólokat" - tette hozzá Ilics, aki éppen a Kiellel nyert kétszer BL-t. "Nem vitás, a Veszprém fantasztikus csapat. Most sikerült őket hibázásra kényszeríteni, mi pedig a saját, rohanós játékunkat tudtuk játszani" - értékelt Alfred Gislason, a Kiel vezetőedzője.