Az Atleti kiverte a Chelsea-t, madridi döntő lesz a BL-ben

Fotó: Getty Images / Clive Rose / Getty Images / Clive Rose

-

Fernando Torres góljával vezetett a Chelsea az első félidőben, de az Atlético Madrid gyorsan egyenlített, majd szünet után berámolt még két gólt, és magabiztos idegenbeli győzelemmel jutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, ahol utoljára 1974-ben játszhatott.

Chelsea–Atlético Madrid 1–3

CHELSEA: Schwarzer – Ivanovic, Cahill, Terry, Cole (Eto'o 54.) – Ramíres, David Luiz,  – Willian (Schürrle 77.), Hazard, Azpilicueta – Torres (Ba 67.). Menedzser: José Mourinho. ATLÉTICO: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luis – Koke, Tiago, Mario Suárez, Arda Turan (Cristian Rodríguez 84.) – Adrián (Raúl Garcia 66.), Diego Costa (José Sosa 76.). Menedzser: Diego Simeone. Játékvezető: Nicola Rizzoli (olasz) Gólszerző: Fernando Torres (36.), ill. Adrián (44.), Diego Costa (60. – tizenegyesből) , Arda Turan (72.)

Noha nem adta át az egész pályát ellenfelének José Mourinho csapata, a Chelsea hazai pályán játszó csapattól ritkán látható óvatossággal kezdte a meccset – ezt egyébként már a kezdőcsapat kihirdetésekor lehetett előre sejteni, hiszen a portugál tréner az eredetileg szélső védő Cesar Azpilicuetát nevezte az egyik szélre, hogy tovább növelje csapata stabilitását. Ez persze, alapvetően nem volt rossz döntés, hiszen a Chelsea annak ellenére megszerezte a vezetést, hogy távolról sem gyakorolt elviselhetetlen nyomást Thibaut Courtois csapatára. Willian viszont a jobb oldali szögletzászlónál áthámozta magát két emberen, a büntetőterület határán feltűnő Azpilicuetához továbbított, aki egyből tette középre, ahol Fernando Torres régebbi, például atléticós önmagát idézve egyből bevágta a labdát nevelőegyesülete hálójába. A labda meg is pattant Mario Suárez lábán, viszont ez ettől függetlenül egy szép befejezés volt – és egy szép pillanat, ahogyan Torres két kezét feltartva próbált meg bocsánatot kérni az Atlético szurkolóitól.

Az Atléticót nem vágta földhöz ez a fejlemény, és bár túlzás lenne azt állítani, hogy hatalmas energiákat mozgósítottak volna annak érdekében, hogy szünet előtt egyenlíteni tudjanak, azért csak mentek előre, és az első komolyabb helyzetből egyenlíteni tudtak. Múlt héten Madridban a hasonló szituációknál mindig tisztázni tudott egy Chelsea-védő, de ezúttal a jobb oldalon felszaladó Juanfrant senki nem fogta, középre tett labdája pár centivel elment a menteni igyekvő John Terry és Ashley Cole mellett is, a középen érkező Adrián pedig nagyon dörzsölten pattintotta be azt a gólvonalon helyezkedő, az első meccsen szinte mindent blokkoló vagy kivágó Gary Cahill fölött.

Bár idegenben lőtt góljának köszönhetően a spanyol csapat állt továbbjutásra, szünet után is kényelmes-óvatos maradt a Chelsea, látszott a hazai játékosokon, hogy nem akarnak megint hibázni, illetve higgadtan játszottak tovább az eredeti tervnek megfelelően, hiszen rengeteg idő állt még a rendelkezésükre. Először a vendégek próbálkoztak néhányszor a második játékrész elején, majd az amúgy a Chelsea-től kölcsönben lévő Thibaut Courtois védett egy hatalmasat Terry fejesénél – ez a mentés pedig utólag kulcsfontosságúnak bizonyult. Ahogyan Samuel Eto'o egy perccel később történő beállítása is. Cole le, Eto'o be Cole le, Eto'o be Azzal, hogy a kameruni bejött Torres mellé, nem változott meg a játék képe vagy tempója, nem lett azonnal több helyzete a Chelsea-nek, viszont a Mourinho Interével 2010-ben BL-t nyert afrikai támadó nagyon bután próbálta meg szerelni a tizenhatoson belül Diego Costát – gyakorlatilag feleslegesen rúgott bele a brazil-spanyol támadó sípcsontjába, amiért járt a jogos tizenegyes. Bár Torres a kapunak háttal guggolva imádkozott, amit az égiek meg is hallgattak, hiszen a labda sehogy sem akart megállni a büntetőponton, a kétségbeesetten kertészkedő Costa pedig olyan agresszíven rugdalta ki a fűcsomókat onnan, hogy még sárga lapot is kapott, az Atlético csatára magabiztosan bevágta a tizit. Ez volt nyolcadik meccsén a nyolcadik gólja az idei BL-kiírásban, és a Chelsea-nek már kettő kellett a továbbjutáshoz.

Torres pedig mindent megtett Torres pedig mindent megtett

Ennek tudatában fel is pörgette a meccset a londoni alakulat, de csak kapufáig jutott: David Luiz fejelte ketté a felső lécet, miután Willian ívelt középre szabadrúgásból. Néhány perccel később Mourinho újabb támadót küldött be (a PSG ellen továbbjutást érő gólt szerző Demba Ba váltotta Torrest), de az egyre magabiztosabban játszó Atlético növelte előnyét, és el is döntötte a továbbjutás kérdését: Arda Turan először a lécre fejelte a labdát a megint veszélyesen portyázó Juanfran beadása után, majd a kipattanót besimította az üres kapuba.

A Chelsea-nek ekkor már három gól kellett volna, de annak alapján, ahogyan kézben tartotta a meccset az Atlético, lehetett sejteni, hogy egyet sem fognak tudni összehozni a hátralévő húsz percben. Sőt, a Chelsea annyira kezdett szétcsúszni, hogy a brazil válogatott balhátvéd, Filipe Luis néhány percig szinte azt csinált a Chelsea tizenhatosán belül, amit csak akart, de a Schwarzer vezette védelem újabb gólt már nem engedett be. Bár a Chelsea becsületből igyekezett megnyomni a hajrát, szorosabbá már nem tudta tenni a meccset, a hosszabbításban a Courtois kapujára helyezett nyomásból ugyanis nem született gól. Bár a Chelsea próbálkozott több lövéssel (16–13), az Atlético találta el többször a kaput (5–8) Bár a Chelsea próbálkozott több lövéssel (16–13), az Atlético találta el többször a kaput (5–8) José Mourinho, aki rengeteg kritikát kapott a Chelsea-nek az elmúlt héten, illetve a meccs előtti napokban már-már cinikusba fordulóan pragmatikus játéka miatt, a szezon legfontosabb meccsén nem tudott túljárni Diego Simeone eszén. A túlontúl óvatos foci ezen az estén megbosszulta magát, a spanyol csapat pedig megérdemelten jutott el 1974 után újra a BEK/BL döntőjébe, ahol a városi rivális Real Madriddal találkozik majd.