A City már 100 gól fölött, C. Ronaldo gólpasszt ollózott

-

A szombati topligás meccseken a megszokott ritmusban termelték a gyönyörű gólokat a csapatok, három bajnokság legszebb megmozdulásaiból csemegézünk.

A szombati fociműsor az angol Premier League piros csíkos rangadójával indult, a Sunderland–Southampton meccsel, ami alapvetően nem egyenlő erők küzdelme volt. Nemcsak azért, mert a hazaiak jelenleg kiesők, míg a vendégek betonbiztos kilencedikek, hanem azért is, mert ez a pályán is kiválóan megjelent. A Soton a negyedik percben a trükkös nevű angol válogatott, Jay Rodriguez bombájával nyitott – egyébként másik két csatáruk is bemutatkozhatott nemrég az angol nemzeti tizenegyben, Adam Lallana (erről a névről se gondolná az ember, hogy egy angol viseli) és Rickie Lambert.

Dejan Lovren a 31. percben hozzátett még egyet, és teljesen simának tűnt a meccs, de egy perccel később a hupikék égből 1,21 gigawattként lesújtó Fabio Borini visszaültette a hajóácsok leszármazottait a tévék elé. A múlt héten a Fulhamnek mesterhármast gurító Adam Johnson aztán úgy gondolta, hogy csapata inkább rászorul a pontra, mint nem, és Artur Boruc szemei közé ágyúzta a labdát, amivel beállította a végeredményt.

Ole Gunnar Solskjaer szerint csapata, azaz a Cardiff egészen a 75. percig meccsben volt a Manchester City otthonában, noha már tíz perc alatt lehetett volna három közte. Ez utóbbi vélemény egybevág Manuel Pellegrini gondolataival, aki szerint félidőben már nem szabadott volna látótávolságon belül lenniük a walesieknek, az eredménynek pedig köze sincs a meccs képéhez. Pellegrini még több gólt akart, pedig a City már most 103-nál jár a szezonban (PL: 63, BL: 18, FA-kupa: 6, ligakupa: 16), amire azt mondta a chilei menedzser, hogy ez világosan jelzi, mi csapata célja – az, ami Pellegrini csapatainak általában a célja: minél rövidebb idő alatt minél több gólt lőni. A meccs első gólja Edin Dzeko nem túl elegáns sarabolását követően született, de nem az eltört labda miatt fogunk emlékezni rá, hanem mert ez a PL történetének első gólja, amelyet a Sólyomszem hitelesített. A Cardiff innen még ki tudott egyenlíteni Craig Noone góljával, de csak négy percig volt döntetlen az állás, mert Dzeko újabb suta mozdulata után Jesús Navas elé került a labda, aki visszaállította a hazai vezetést. A hajrá közeledtével aztán Sergio Agüero adott még egy gólpasszt Yaya Tourénak, és lőtt maga is egyet, így annak már nem volt jelentősége, hogy a City védelme a legvégén összeszerencsétlenkedett még egy dugót.

Az Arsenal játékosai egy órán át csak keresgélték a kiutat a Fulham védői által felépített labirintusból, és bármilyen közel is jártak az ellenfél kapujához, nem lehettek biztosak benne, hogy végül nem a másik oldalon lyukadnak ki... Aztán a vendégek nem figyeltek egy pillanatra, hagyták Santi Cazorlát közelebb lopózni és Jack Wilshere-t üresbe mozogni, a kényszerítő után pedig már vezetett is az Arsenal.

Csak öt perc kellett ahhoz, hogy Cazorla még egyszer üresbe tegye a Fulham által leparkolt kamiont, és hagyja legurulni a lejtőn.

Az Arsenal így tartja egypontos előnyét a Man Cityvel szemben. Luis Suárez most nem gólokkal vétette észre magát, hanem azzal, hogy Jon Moss játékvezető hagyta, hogy darabjaira rúgják a Villa nem túl kedves védői, majd a spori benyalta az uruguayi első próbálkozását, amellyel tizenegyest próbált kiharcolni.

Benézhető volt, nem arról van szó, de furcsa, hogy mezőnyben mindent szabad a dél-amerikai bajkeverő ellen, tizenhatoson belüli akciónál viszont rögtön szól a síp. A tizenegyest egyébként értékesítette Steven Gerrard, de ezen kívül inkább hátráltatta csapatát. A Skrtel-Touré bekkpárból, illetve az előttük sertepertélő Gerrardból álló alakulat ugyanis három félidő alatt már öt bekapott gólt hozott össze, vagyis gyakorlatilag elbohóckodta az Aston Villa elleni első félidőt – nem véletlen, hogy a második játékrészre előbbre tolta kapitányát Brendan Rodgers, akkor meg a csatárokat zavarta többször is. Egyre gyakrabban fog fölmerülni a kérdés, hogy hol lesz helye Gerrardnak ebben az új Liverpoolban. A pontmentéshez a tizenegyes mellett nagyon kellett a benézett igazolásból alapemberré fejlődő Jordan Henderson zseniális gólpassza is.

A mérkőzés jelenete volt, amikor az Arsenal után a Liverpoolnak is gólt lövő Christian Benteke pórul járt, kizúgott a pályáról, és az első sorban ülő együtt érző fazon azonnal nyúlt a digitális gépe után...

Premier League, 22. forduló Sunderland–Southampton 2–2 Gólszerők: Borini (32.), Johnson (71.), ill. Rodriguez (4.), Lovren (31.) West Ham–Newcastle United 1–2 G.: Williamson (45+2. – öngól), ill. Cabaye (16., 90+5.), Remy (33.) Norwich–Hull City 1–0 G.: Bennett (87.) Kiállítva: Huddlestone (89.) Manchester City–Cardiff 4–2 G.: Dzeko (14.), Navas (33.), Yaya Touré (76.), Agüero (79.), ill. Noone (29.), Campbell (90+3.) Crystal Palace–Stoke 1–0 G.: Puncheon (51.) Lverpool–Aston Villa 2–2 G.: Sturridge (45+2.), Gerrard (52. – tizenegyesből), ill. Weimann (25.), Benteke 37.) A többi mérkőzést vasárnap, illetve hétfőn játsszák. Spanyolországban Cristiano Ronaldónak a 14. másodpercben úgy léptek oda a Betis védői, hogy „Itt van ez is az Aranylabda mellé, kisgyerek!” Ronaldo aztán felállt, arcán látszott, hogy nagyon nem esett jól neki a vádlijába állított szekerce, de egy szó nem hagyta el a száját, sőt egy szúrós pillantást sem kapott sem a tapló mód érkező védőpáros, sem pedig a játékvezető. Ronaldo úgy válaszolt, ahogyan egy aranylabdásnak kell válaszolnia az ilyen olcsó próbálkozásokra: úgy focizott, mint egy félisten, és tíz perccel később atomjaira robbantotta a Stephan Andersen kapuját:

A végén meg ollózott egy gólpasszt Álvaro Moratának:

Gareth Bale sem akart lemaradni a bombázósdiban:

Luka Modric pedig olyan előzékenyen szolgálta ki Karim Benzemát, mintha maga János Károly kérte volna el a lasztit, hogy lőhessen egyet:

Betalált Ángel di Maria is, a Real Madrid pedig átmenetileg beérte a vasárnap játszó Barca–Atlético kettőst. Primera División, 20. forduló Betis–Real Madrid 0–5 G.: C. Ronaldo (10.), Bale (25.), Benzema (45+1.), Di Maria (62.), Morata (90.) Elche–Rayo Vallecano 2–0 G.: Albacar (18. – tizenegyesből), Marquez (79.) K.:Baena (18.) Granada–Osasuna 0–0 Espanyol–Celta Vigo 1–0 G.: Garcia (88.) Pénteken játszották: Málaga–Valencia 0–0 A többi mérkőzést vasárnap, illetve hétfőn játsszák. Olaszországban a Roma két közelről begyötört góllal, meg egy rendessel verte simán a Livorno csapatát. Gervinho a meccs elején próbált finomkodni, de miután, amúgy lesről lyukat sarkazott, Mattia Destrónak kellett bekotornia a labdát Francesco Bardi ketrecébe. A fél órával később Bardiék túljártak ugyan Destro eszén, de akkor meg Kevin Strootman érkezett, hogy szétgerdmüllerkedje a Livorno kapuját. A végén Adem Ljajic viszont igazán szép gólt lőtt jobbra bevágva, majd szinte rögtön visszahúzva a rövid alsóba – ez tényleg futballra emlékeztetett, az ember a videót nézve is szinte érzi a harmatos fű illatát, a Roma pedig tartja a távolságot a Juventus mögött.

A Juve pedig sorozatban 12. bajnokiját is megnyerte, tovább növelve a rekordot a Serie A-ban – mindezt szebbnél szebb gólokkal. Arturo Vidal külsős pöccintése is nagyon finom volt, Fernando Llorente fejese a legszebb dolog, amit egy klasszikus középcsatár művelhet, aztán Vidal a tizenegyesét is izomból vágta be, de a legnagyobb gól mégis Paul Pogba felső sarkos suhintása volt, amivel bebiztosította a nyolcpontos előny megtartását.

Serie A, 20. forduló AS Roma–Livorno 3–0 G.: Destro (6.), Strootman (36.), Ljajic (78.) Juventus–Sampdoria 4–2 G.: Vidal (18., 41. – tizenegyesből), Llorente (24.), Pogba (78.), ill. Barzagli (38. – öngól), Gabbiadini (69.) A többi mérkőzést vasárnap játsszák.