A kormánynak 4 milliárd forintért készített Századvég-elemzésekben nincsenek ordító plágiumok, de előszeretettel idéztek Wikipédia oldalakat és korábbi tanulmányokat is recikláltak.
A két és fél évet átölelő, 18 ezer valóban szöveges oldalt tartalmazó Századvég-dokumentumcsomag mondatról mondatra történő átfésülése lehetetlen munka. Olvasás közben azonban feltűnnek jellegzetességek. Gyors vizsgálatunkban megnéztük, mennyire pontosan hivatkozik forrásokra a Századvég, és milyen széles merítéssel használ forrásokat.
Több mint ihletforrás
A dokumentumok lehetővé teszik, hogy egyes, hosszabb ideig tartó kutatásokat több fázison keresztül kövessünk. Ilyen például az ifjúságkutatás, amellyel a Századvég több hónapban is foglalkozott. A dokumentumok között van kutatási terv, a vállalt tanulmány egy részleges verziója, végül pedig egy 2014 májusában leadott Ifjúságkutatások Magyarországon című zárótanulmány.
Az 1960-as évek végén már megjelent egyfajta diskurzus az ifjúságszociológiáról, annak tudományos létjogosultságáról, kutatási célok, célcsoportok, területek, módszerek vetődtek fel különböző folyóiratok hasábjain (...)
Újracsomagolt tartalom
Máshonnan ismerős szövegeket tartalmaznak a 2013. júniusi Századvég-anyagok között található KKV Évkönyv 2010–2011 és KKV Évkönyv 2012 nevű dokumentumok is. Ezeket az anyagokat ugyanis külön a Nemzetgazdasági Minisztériumnak is elkészítette a Századvég, ma is meg lehet találni ezeket a kormány.hu-n, azaz gyakorlatilag kétszer adták le a megrendelőknek ugyanazt a művüket.
Forrás: internet
A stratégiák között található, A MÁV-csoport szervezeti stratégiája című nemzetközi összehasonlító tanulmány nagyrészt a Wikipédia angol és magyar nyelvű szócikkeire támaszkodik. Annyira, hogy az egyes nemzetek vasúti társaságait ismertető források között a szócikkek, valamint a szócikkek által hivatkozott szakirodalom is fel van sorolva felhasznált forrásként, ahogy az a lenti képen is látható.
Gyakoriak a különböző kormányzati honlapokra való hivatkozások is. A fél évig rendszeresen készülő Grúzia-monitoring tanulmányokban gyakori hivatkozási pontnak számítanak a grúz kormányzati oldalak (gov.ge tartományon belüli oldalak), európai ügyekben pedig EU-s tanulmányokból szemlézett rendkívül sokat a Századvég.
Egyéb internet: wikipedia, incredibleindia.com, turizmus.com
Update
Cikkünk korábbi változatában azt állítottuk, hogy gyanús egyezések találhatók a 2014-ben Miniszterelnökség számára a Századvég által készített ifjúságkutatási anyag és Bauer Béla és társai által 2011-ben a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézet számára készített ifjúságkutatási tanulmány között. Valójában mindkét szöveg Bauer Béla munkája. Tévedésünkért elnézést kérünk.A Századvég-saga
A 4 milliárdért készült tanulmányok megismeréséért lapunk munkatársa, Joó Hajnalka 2012-ben, még az Origo újságírójaként perelte be a Miniszterelnökséget, miután a szervezet sorozatban elutasította adatkéréseit a cégcsoport szerződésével kapcsolatban. A perben 2015 nyarán született jogerős ítélet. Bár az ítélőtábla az anyagok kiadására kötelezte a Miniszterelnökséget, az anyagokat csak 2016 februárjában kaptuk meg.A 21 gigabájtnyi adathalmazt szerkesztőségünk az elmúlt hetekben feldolgozta, az anyagokban szereplő érdekességekről cikksorozatban számolunk be. A sorozat végén az érintett 2012–14-es időszak összes dokumentumát eredeti formájában is elérhetővé tesszük.
Munkatársunk képviseletét a perben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) látta el.