Pénzzel, szómegvonással, beszólással fegyelmezi a renitens képviselőket a házelnök, volt olyan, amit maga is megbánt. Egy LMP-s panasz miatt már a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is vizsgálja, meddig mehet el Kövér László a rendfenntartásban – vagy nézőponttól függően a véleménynyilvánítás korlátozásában. A meghallgatás szerdán volt, döntés fél-egy év múlva várható.
Az utóbbi évek egyik legnagyobb parlamenti balhéja a földtörvény megszavazásakor, 2013 nyarán volt: jobbikos politikusok az elnöki pulpitusra menve próbálták megakadályozni a szavazást tavaly februárban, az LMP pedig egy aranytalicskában földet tolt a miniszterelnöknek. Több politikust kitiltottak az ülésről, a teljes Jobbik frakciót és több LMP-st megbüntettek, az Országgyűlés harmadával csökkentette egyhavi tiszteletdíjukat a tiltakozás miatt.
Emiatt még 2013-ban több LMP-s politikus a Strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, szerintük a parlament elnöke büntetéssel akarja kordában tartani véleménynyilvánítási szabadságukat, és úgy vélik, ezt nem lehet önkényesen megtenni.
Az ominózus eset
Szél Bernadett a VS.hu-nak azt mondta, első fokon a strasbourgi bíróság nekik adott igazat, az állam viszont fellebbezett, így most a bíróság Nagykamarája tárgyalja az ügyet. Szerdán volt a meghallgatás, ahol a kormány képviselőitől a bírók megkérdezték, mi alapján dől el, mi a súlyos rendbontás, van-e hatékony jogorvoslat.
Szél szerint a kormány erre azt mondta: akkor van szankció, ha a képviselő elhagyja a helyét. A politikus úgy véli, ezzel a kormány ellentmondott Kövér gyakorlatának: tőle ugyanis hétfőn úgy vonták meg a szót, hogy a helyén állva mutatott fel egy táblát. A bíróság előtt ők azzal érveltek, nincs hatékony jogorvoslat, a szankciók aránytalanok. Szél szerint „Kövérék csúszós lejtőn vannak, kiszámíthatatlan, meddig folytatódik a korlátozás.”
A tárgyaláson részt vett az Igazságügyi Minisztérium államtitkára is. A tárca közleménye szerint is arról beszéltek a kormány képviselői, hogy a házelnök kizárólag akkor javasolta pénzbírság kiszabását, mikor az országgyűlési helyüket elhagyták a képviselők – tehát az ülés rendjét megzavarták –, pusztán molinó használata miatt nem büntetett, így Kövér nem következetlen. A kormány szerint a képviselőknek megvan a joguk, hogy véleményüket szabadon kifejezzék, és azzal is érveltek, hogy többet beszélt az ellenzék a parlamentben, mint a kormányoldal.
Döntés az ügyben fél-egy év múlva várható.
Kövér László parlamenti fegyelmezési gyakorlata többször is téma volt a sajtóban.
A kormányváltás után megalakult az Országgyűlési Őrség, aminek a híre akkor borzolta ugyan a kedélyeket, de eddig soha nem vetették be, még a földtörvény szavazásakor sem. Kövér csak fenyegetőzött azzal, hogy egy-egy renitenskedőt kivezettet velük. A Köztársasági Őrezredből kivált őrségnek egyébként sokkolója, sőt, mostanra bilincse is van, ezeket viszont a képviselők ellen nem használhatják.
A földtörvényes szavazás után fél évvel nyújtották be a parlamentnek az országgyűlési törvénynek azt a módosítását, ami még nagyobb lehetőséget adott a ház aktuális elnökének a rendfenntartásra.
Eszerint szemléltetni „tárgyi, képi vagy hanghordozó útján” (vagyis táblát felmutatni, ) csak előzetes engedéllyel lehet, és szankciók járnak azért, ha a felszólaló megsérti ezt a szabályt, az országgyűlés tekintélyét vagy valaki mást, illetve fizikai erőszakkal fenyegetőzik, megakadályozza más kivezettetését. Ha egy ülésszakon belül ez többször előfordul, egyre hosszabb időre tilthatják ki a képviselőt.
Ha a felszólaló „nyilvánvalóan indokolatlanul eltér a tárgytól”, ugyanabban a vitában feleslegesen ismételgeti saját vagy más beszédét, és a felszólítás ellenére sem szorítkozik a lényegre, akkor is megvonják tőle a szót.
Bírság, kitiltás, beszólás - egyszerre
Paks elleni tiltakozás
Szimpla kitiltás...
Szanyi Tibor egyhavi tiszteletdíjának a harmadát vonta meg emiatt Kövér László. A képviselő nem akart fizetni, de igazából ez mindegy is: a büntetést ugyanis egy idő után levonják a fizetéséből.
Akciózó képviselők - galéria
Néha elég az elcsendesítés
Legutóbb az LMP akciója miatt büntetett Kövér László: megvonta a szót a képviselőtől. Szél Bernadett felszólalása közben ugyanis ő és párttársai molinókkal tiltakoztak.
Kövér László Ujhelyi Istvántól is megvonta a szót. Ugyanilyen büntetést kapott Novák Előd is, aki évekkel ezelőtt hangosbeszélőn szólalt fel, őt Latorcai János fegyelmezte.
Beszólással elintézve
Képviselő úr, duguljon már el!