Hétfőn az Országgyűlés népjóléti bizottságának többsége leszavazta azt a határozati javaslatot, amely a gyermekéhezés felszámolásáról szólt. Fideszes képviselő is aláírta, a KDNP viszont nem. A KDNP-s Harrach Péter vezette bizottság leszavazta a javaslatot. Az MSZP Harrach távozását követeli.
A PM-es Szabó Tímea még pénteken jelentette be, hogy nyolc párt közös határozati javaslatot nyújtott be a gyermekéhezés megszüntetése érdekében pénteken az Országgyűlésben. A javaslat benyújtását a Nemzeti Minimum nevű civil csoport kezdeményezte az élelmezési világnap alkalmából. Arra kérték a kormányt, év végéig dolgozzon ki olyan szabályozást, amelynek nyomán minden rászoruló gyermek és várandós nő számára biztosítható a napi egyszeri meleg étkezés az év minden napján. A dokumentumot a Fidesz, az MSZP, a Jobbik, az LMP, a DK, az Együtt, a PM és a Liberálisok politikusai is ellátták kézjegyükkel, a KDNP viszont nem – mondta Szabó Tímea. Szerinte ugyan a kormány tett lépéseket a gyermekéhezés felszámolása érdekében, ám az iskolaszüneti időszakokban még ma is sok gyerek nélkülözik. Szerinte jelenleg Magyarországon napi szinten mintegy 50 ezer gyerek éhezik. Ugyanakkor 600 ezerre tehető azoknak a gyerekeknek a száma, akik a szó szoros értelmében nem éheznek, de naponta nélkülöznek.
A népjóléti bizottság hétfőn tárgyalta a határozati javaslatot, de leszavazta, hogy az a parlament plenáris ülése elé kerüljön. Harrach Péter már az ülésen is azzal érvelt, ez egy ellenzéki javaslat. Szél Bernadett LMP-s politikus szerint a bizottsági ülésen csak egy kormánypárti politikus, Tapolczai Gergely szavazott igennel.
Ellenzéki kampánytéma
A gyermekéhezés felszámolását célzó Nemzeti Minimum program tárgysorozatba vételét azért nem szavazta meg a Kereszténydemokrata Néppárt hétfőn az Országgyűlés népjóléti bizottságában, mert nem kívántak baloldali kampányt támogatni – mondta a párt frakcióvezetője a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában. Egyébként „messzemenően egyetértenek a Nemzeti Minimum által kitűzött célokkal”.
Az a probléma, hogy az ellenzék rárepült a gyermekszegénység témájára és a konkrét kezdeményezésre is; ez egy olyan helyzetet teremtett, amelyet nem lehet felvállalni, hiszen a határozati javaslat tárgysorozatba vételének támogatásával egy baloldali kampányt támogattak volna
– érvelt a politikus.
Mondjon le!
A bizottsági döntés után több ellenzéki párt is Harrach Péter távozását követelte. A jobbikos Novák Előd azt mondta, saját frakciókeretük terhére plenáris ülésre kérte ki a Nemzeti Minimum programjáról szóló határozattervezetet, így az Országgyűlés tárgyalja azt. A politikus emlékeztetett: korábban az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatta a javaslatot. Az MSZP-s Bangóné Borbély Ildikó (a népjóléti bizottság tagja) felszólította Harrach Pétert, hogy távozzon a bizottságból, a kormánytól pedig azt kérte, tisztázza, miért nem támogatja a gyermekéhezés felszámolását. A PM azt kezdeményez, hogy az előterjesztésről név szerint szavazzon az Országgyűlés. Szabó Tímea szerint a gyermekéhezés Magyarország legnagyobb szégyene. Szél Bernadett, az LMP társelnöke Facebook-oldalán közölte, úgy látja, „a jelenlegi kormánypártok nem képesek kilépni a pártpolitikai csatározásból”. Tőle beadhatják nélküle is a javaslatot, úgyis megszavazza. A DK-s Varju László szerint a Nemzeti Minimum program elutasítására nincs elfogadható mentség.
A KDNP délután kiadott közleményben hangsúlyozta, hogy elkötelezettek abban, hogy a Nemzeti Minimum által kitűzött célokat elérjék, az azonban elfogadhatatlan, hogy ezt bárki kampánycéllá tegye. A párt évek óta küzd a szegénység ellen, és támogatta az olyan ügyeket, amelyek a családok és gyermekek helyzetét javítják. Megint a baloldal mellé állt a Jobbik – reagált a Fidesz közleményben a történtekre. A párt szerint a Jobbik már számos esetben összejátszott a baloldallal, és közösen kampányolnak, „céljuk a politikai haszonszerzés, és arcátlanul kihasználják a legkiszolgáltatottabbakat és a jó szándékú civileket, miközben az elmúlt öt évben sorra együtt szavazták le a családokat segítő kormányzati intézkedéseket: nem támogatták a családi adórendszert, az adó- és rezsicsökkentést és a devizahiteleseket segítő intézkedéseket sem.”