Máté Gábor, az Országos Mentőszolgálat új megbízott főigazgatója a Népszabadságnak adott interjújában többek között arról beszélt, hogy a mentőszolgálaton belül javítani kell a kommunikációt, és paradigmaváltásra van szükség: nem kell, hogy minden esetben 15 perc alatt kiérjen a mentő a beteghez.
A 15 perces helyszínre érkezési időt mint elvárást el kell felejteni – mondta Máté Gábor. A főigazgató ezt a következővel magyarázta: „A 15 perces standarddal magunkat fojtogatjuk. Csak a tavalyi évben több mint egymillió feladatot láttunk el. Ha valakinek otthon maga alá fordult a bokája, ahhoz miért kéne 15 percen belül mentőt küldeni? Elég, ha felpolcolja, borogatja, és megyünk, amint tudunk.”
Máté szerint ezen a paradigmaváltáson már dolgoznak: a mentőt hívók kikérdezésénél új szempontok lesznek, és a mentésirányítónak lesz lehetősége azt mondani, hogy valakihez nem küld mentőt, ha az illetőnek másfajta segítségre van szüksége. „Például, ha valakit megkarmolt a macska, vagy beszorult a liftbe, és ott fél, akkor meg kell majd értenie, hogy oda biztosan nem küldjük ki a rohamkocsit, és főleg nem 15 percen belül.”