A Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége igencsak furcsállja, hogy egy ilyen informatikai projektről nem is tud. Nem beszélve arról, hogy olyasmire szórhat el az állam 558 millió forintot, amire nincs is szükség, mert léteznek rá ingyenes megoldások.
Nélkülünk félmilliárdból sem sikerülhet! – ezzel a címmel adta közleményét a vakok érdekképviselete, amely megdöbbenve értesült arról, hogy „több százmillió forint közpénzből olyan, a fogyatékos embereket célzó informatikai projekt valósult meg, amelyet az érintettek szervezeteivel nem egyeztettek, és mely szakmailag aggályos”. A szeptember 27-én bemutatott, 558 millió forint közpénzből megvalósuló, Esélyegyenlítő elnevezésű informatikai projektről van szó, amely egy olyan weboldal létrehozását ígéri, amely látássérülteknek teszi lehetővé az internet használatát. Csakhogy a vakok és gyengénlátók régóta tudnak internetezni Magyarországon, ehhez 10 éve már ingyenes képernyőolvasók és nagyítószoftverek is rendelkezésükre állnak. A vakok szövetsége most közölte, elhatárolódik az olyan szegregáló megoldásoktól, mint az Esélyegyenlítő honlap, és kiáll amellett, hogy a honlapok az egyenlő hozzáférhetőséget biztosító ISO 40500-as szabvány szerint készüljenek. Így elvárja minden állami és egyéb szervtől a „semmit rólunk nélkülünk” elv következetes érvényesítését, vagyis azt, hogy látássérült embereket érintő döntések ne szülessenek az ő véleményük kikérése nélkül.
Az EU Csalás Elleni Hivatalához kerülhet az ügy
Az Esélyegyenlítő honlap miatt már az arról tartott sajtótájékoztató napján az EU Csalás Elleni Hivatalához (OLAF) fordult egy gyakorlott számítógép-felhasználó, korábban bloggazdaként is dolgozó budapesti vak férfi – adta hírül az Átlátszó. Takács Péter a lapnak úgy fogalmazott:
Feltalálták a meleg vizet 558 millióért. Igaz, kicsit langyosabb, mint az eredeti.
Takács Péter elérte a Esélyegyenlítőt megvalósító cég, a Chemium fejlesztőjét, és egy vakok által használt levelezőcsoportban közzé is tette beszélgetésük lényegét, amelyből az Átlátszó is idézett: