A Médiahatóság elvesztette azt a pert, amelyet a Mária Rádió frekvenciájára kiírt pályázat miatt indítottak ellene. A vallási tematikájú csatorna most frekvencia nélkül maradhat, miután a szűkös kínálatra eggyel több pályázó van, mint ahány frekvencia. Az új jelentkező mögött a kormányközeli kutatóintézetet, a Századvéget és Habony Árpádot feltételezik.
A bíróság hatályon kívül helyezte a Médiatanács határozatát, amelyben a Mária Rádió üzemeltetőjét, az FM 4 Rádió Kft.-t hozta ki győztesnek a médiahatóság a 94,2 MHz frekvenciára kiírt tenderen. A bírósághoz a másik pályázó, a Gazdasági Rádiót üzemeltető Műsor-Hang Zrt. fordult, és igazat is adtak nekik, a bíróság megállapította, hogy az FM 4 pályázata több szempontból sem érvényes.
A 105,9-es frekvenciára most a Hang-Adás Kft. is beadta koncepcióját. A cég tulajdonosa Kriczki Andrea, akinek két évvel ezelőtt már volt egy sikeres pályázata a médiahatóságnál. Akkor siófoki frekvenciára tett szert az Echo Penisola nevű cégével, ami aztán négy hónap múlva új tulajdonosokhoz került. Mégpedig a Szivárvány-2 Kft.-hez, amelynek birtokosai, Treszl József és Treszlné Góczi Mária a fideszes vezetésű siófoki önkormányzathoz közelálló lap, a Balatoni Polgár kiadói. Treszl József 2005-ben egy időközi helyi választáson a Fidesz jelöltjeként indult egy siófoki képviselői helyért, de egy független riválisa legyőzte. A Hang-Adás maga is összekapcsolható a Fidesz-közeli médiával: amikor a Századvég 2013-ban megvásárolta a Napi Gazdaság kiadóját, akkor a cégcsoport egy gazdasági tematikájú rádiót is tervezett hozzá. Közben éppen lejárt a Gazdasági Rádió frekvenciája, és a médiahatóság által kiírt pályázatra a Hang-Adás is beadta anyagát. Ennek tartalmi alapvetése pedig az volt, hogy az NG 105,9 nevű rádió a Napi Gazdasággal szoros együttműködésben gyártja majd a gazdasági tematikájú műsorokat. A frekvenciát el is nyerték, de a médiahatóság saját maga mondta ki a döntésről, hogy jogszabálysértő, ezért azt visszavonta. A Századvég időközben megvált a Napi Gazdaságtól (a kiadót eladta a Simicska-affér miatt lap nélkül maradt Liszkay Gábornak és a dohánynagykereskedelmet elnyert Tabán Trafikban érdekelt Sánta Jánosnak), de a kutatóintézet tulajdonosainak koncepciója nem változott: bővítenék a médiaportfóliót. A Századvég Gazdaságkutató tulajdonosa az a Szalay-Bobrovniczky Kristóf, akinek már több közös cége volt Habony Árpáddal. Orbán Viktor tanácsadója pedig éppen egy önálló médiaportfóliót épít, amelynek alapját a Modern Media Group adja. Forrásaink szerint nem kizárt, hogy a Fideszhez kötődő médiatulajdonosok együttműködnének a rádió üzemeltetésben, ha elnyerik a frekvenciát.
Négyen három helyre
Miért fontos egy rádiófrekvencia?
A frekvencia értékét csak részben adja az, hogy mennyien hallgatják. Ezeknek a budapesti beszélgetős rádióknak nincsen óriási táboruk, legalábbis közel sem akkora, mint a Simicska Lajoshoz köthető zenei csatornának, a Class FM-nek. Egyenként nagyjából 100 ezer embert érnek el havonta.
Új frekvencia is megoldás lehet
A zenei csatornák kínálatát máris bővítené a médiahatóság. Leporolta a 95,8 és a 96,4 MHz-es frekvenciát, és június 18-án közzétette a pályázati felhívások tervezetét. Ezek nem beszélgetős csatornák, hanem zeneiek, melyek a Class FM-mel szállhatnak versenybe.
A Médiatanács úgy látja, hogy jelenleg a reklámpiac bővülésével a budapesti rádiós piac eltartóképessége is nő.
A Magyar Reklámszövetség adatai alapján 2012-ről 2013-ra a rádiós szektor árbevétele 29 százalékkal, míg 2013-tól 2014-re csaknem 6 százalékkal bővült. A rádiócsatornák tavaly 9,3 milliárd forinton osztozkodtak.