A RT orosz állami finanszírozású híroldal szerint Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója már be is jelentette, hogy cége építi a fekete-tengeri gázvezetéket, amelynek a török-görög határnál lesz vége. A vezetéktől azt várja a cég, hogy a dél-európai piacokra is el tudja juttatni az orosz földgázt.
Kinek a barátja most Putyin?
Magyarországra szinte csak Oroszországból érkezik gáz, Ukrajnán keresztül. Ebből már többször adódtak problémák: 2009-ben például az ukránok elkezdték megcsapolni az Európába szánt gázt, ezért Oroszország teljesen leállította a szállításokat, és mi sem kaptunk semennyit télire. Idén ez lehetőség ismét elérhető közelségbe került Ukrajna és a Gazprom vitája miatt. Ezért aztán a magyar kormányok mindig támogatták a Déli Áramlat tervét. Ugyanezen a csövön is orosz gáz jött volna, de legalább nem a „konfliktusos” Ukrajnán keresztül.
Orbán Viktor sokak által oroszbarátnak tartott politikája
felgyorsította a magyarországi eseményeket is, annak ellenére,
hogy az Európai Unió végig ellenezte gázvezeték megépítését.
A csövek tulajdonosa ugyanis (fele részben) a Gazprom lett volna; ugyanaz a cég, mely a gázt is biztosítaná: ezt pedig nem
engedik az uniós szabályok. Orbán Viktor májusban a Gazprom
elnökével tárgyalt.
Novemberben a kormány úgy módosította
a gázvezeték-építésre vonatkozó szabályokat hogy a Gazprom is
építkezhessen Magyarországon, pár nappal később pedig a
miniszterelnök Münchenben a Déli Áramlat kapcsán arról
beszélt, hogy „mi nem akarunk közeledni senkihez sem, és nem
is akarunk távolodni senkitől”, és nem „oroszbarát”, hanem
„magyarbarát politikát folytatunk”.
A „magyarbarát” politika ellenére a Vedomosztyi című orosz lap a Déli Áramlat melletti kiállása miatt „Orbán a mi emberünk” című írásában méltatta a magyar miniszterelnököt.