Felőrölték Dzsudzsákék a horvát sztárokat

Fotó: AFP / ATTILA KISBENEDEK

-

Az Európa-bajnokságra készülő magyar fociválogatott fantasztikus második félidei játékot produkálva 1-1-es döntetlent játszott a jóval esélyesebb Horvátországgal a Groupama Arénában. Bernd Storck ismét jó taktikát dolgozott ki és a cseréi is jól sültek el. Dzsudzsák klasszis gólt lőtt.

Felkészülési meccs:

Magyarország - Horvátország 1-1 (0-1)
Groupama Aréna, 22 ezer néző
Magyarország: Dibusz (Bogdán, 46.) - Fiola, Guzmics, Lang, Korhut - Nagy Á. (Elek, 46.), Gera - Németh K. (Nikolics, 46.), Kleinheisler (Böde, 80.), Dzsudzsák (Stieber, 81.) - Priskin (Szalai, 46.)

Horvátország: Kalinic - Corluka, Vida, Schildenfeld, Vrsaljko - Antolic, Modric - Brozovic, Kovacic (Srna, 75.), Perisic - Mandzukic
gól: Dzsudzsák (79.), ill. Mandzukic (29.)
sárga lap: Szalai (79.), ill. Corluka (45+2), Vida (49.), Perisic (63.)

Bernd Storck már a meccs előtt jelezte, hogy szeretne kipróbálni néhány játékost. Például Király helyére Dibusz került a kapuba, a védelemben sérülés miatt nem számíthatott a szövetségi kapitány Kádár Tamásra és Pintér Ádámra sem, de kihagyta Juhász Rolandot is, így a Fiola, Guzmics, Lang, Korhut négyes kezdett hátul. A középpályán a 75. válogatott meccsét játszó Dzsudzsáknak bérelt helye van, mellette Németh és Kleinheisler felelt még a támadásért, a védekezésért pedig a Ferencváros kettőse, Nagy Ádám és Gera.

Elöl nem a lengyel góllövőlistát vezető Nikolics vagy az NB I-ben a legtöbb gólt szerző Böde, de nem is a Bundesligában edződő, ám a Hannoverben tétmeccsen még gólképtelen Szalai, hanem a Slovan Bratislava csatára, Priskin kezdett, aki néhány hónapja lőtt már ebben a stadionban egy rendkívül fontos gólt. Nem lehet elégszer megnézni:

A horvátoknál több sérült is volt, a legnagyobb név közülük a Barcelona sztárja, Ivan Rakitic, de betegség miatt kidőlt a Fiorentinában szereplő Nikola Kalinic és Milan Badelj, valamint a Dinamo Zagreb támadója, Marko Pjaca sem épült fel sérüléséből. Így is bombaerős kezdőt küldhetett ki Ante Cacic kapitány, olyan játékosok kerültek a kezdőbe, mint a Real Madrid két középpályása, Modric és Kovacic, vagy az Interben játszó Brozovic és Perisic, vagy a Juventus klasszisa, Mandzukic. A horvát keret összértéke tízszer annyi papíron, mint a magyaré.

Földön a horvátok egyik legnagyobb sztárja, Modric

Közvetlenül a kezdés előtt a magyar csapat egy „Köszönjük, nélkületek nem sikerült volna” transzparenst vitt be a pályára, a szurkolóknak üzentek ezzel. A nézők ismét megtöltötték a Groupama Arénát, így több mint 20 ezer szurkoló láthatta, hogy nagyon bátran kezd a válogatott, amely letámadta ellenfelét.

A barátságos helyett a felkészülési kifejezés jobban illett a meccsre, hiszen több kemény párharc és belépő akadt már az első perctől kezdve. A magyar játékosok láthatóan nagyon akartak, rengeteget futottak, mindig volt két-három ember, aki kérte a labdát, ám sokkal több volt a technikai hiba, mint a horvátoknál. A vendégek láthatóan jóval képzettebbek és gyorsabbak a magyaroknál, mind gondolkodásban, mind pedig cselekvésben, a mieink ezért rendre lemaradtak egy ütemmel.

610576655

Nagy volt a harc a pályán

A horvátok vezető gólja is ide vezethető vissza, a 29. percben egy remek összjátékkal megnyitották a magyar védelmet, Perisic iramodott meg a bal oldalon, lemaradt róla a Fiola, Dzsudzsák páros, a hosszún érkező Mandzukichoz passzolt, akiről meg Korhut és Lang maradt le egy ütemmel, ez pedig a Juventus sztárjának elég volt, és közelről a kapuba pofozta a labdát. (0-1)

A magyar csapatot azonban ez nem vetette vissza, ugyanúgy hajtott, küzdött, és egyre közelebb került a horvát kapuhoz. Előbb Priskin lőtt hasonló szögből, mint a norvégok ellen, de ezúttal csúnyán fölé, majd Dzsudzsák hasonló helyzetből már csak centikkel a kapu mellé bombázott, a hajrában pedig Kleinheisler csavart remekül a kapura, de Kalinic bravúrral szögletre tolta a labdát.

A szünetben az előre betervezett Dibusz-Bogdán csere mellett Bernd Storck többet is változtatott, lejött Nagy, Németh és Priskin, a helyükre Elek, Nikolics és Szalai állt be, a cserék pedig remekül sültek el. Nem tudni, hogy mi hangzott el a szünetben, volt-e ismét Dzsudzsák-beszéd, de úgy jött ki a magyar válogatott a második félidőre, hogy a horvátok csak pislogtak. Kleinheisler egy újabb hatalmas bombával nyitott, a horvát kapus öklözte ki a labdát.

Kleinheisler próbálkozott becsülettel

Nem túlzás, a magyar válogatott egykapuzott, az előtte gyorsan és pontosan passzoló horvátok pedig ekkor már korántsem voltak olyan összeszedettek. A Nikolics-Szalai páros jól működött, Elek is veszélyesebb volt előre, mint Nagy. Folyamatosan jöttek a helyzetek, és bejött, amit Storck annyira hangsúlyozott, a fizikai felkészítés, hiszen nem fáradt el a magyar csapat, a fölénye pedig góllá is érett. Dzsudzsákot már pont lecserélte volna Storck, amikor kiharcolt egy szabadrúgást, ezt még engedte elvégezni a német szövetségi kapitány, Dzsudzsák pedig zseniálisan csavarta a kapuba. (1-1)

Az utolsó tíz percre bejött Böde is, így már három csatárral támadtunk, egyértelműen a győzelemre játszottunk, de nem esett újabb gól egyik oldalon sem. A győzelemmel felérő döntetlent azért a helyén kell kezelni, mert a kissé szétesett horvátokon érezni lehetett, hogy néhány napja már játszottak egy felkészülési meccset, így fáradtabban mozogtak.

A magyar válogatott Budapesten még soha nem kapott ki a horvát csapattól (1-0, 1-1, 0-0, 1-1 volt az eddigi négy meccs), viszont 1940 óta nem tudjuk legyőzni Horvátországot.