BL-klasszikuson ment tovább a Bayern, a Barca simán verte az Arsenalt

Fotó: Bongarts / Alex Grimm

-

Utolsóként a Barcelona és a Bayern München jutott be a Bajnokok Ligája legjobb nyolc csapata közé. A katalánok jó meccsen, de tulajdonképpen simán verték meg 3-1-re az Arsenalt, a nagy hármas, Messi, Neymar és Suárez mindegyik tagja lőtt egy gólt. Egyik szebb volt, mint a másik, de a tartalékos angolok gólját lövő Elnenynek sem kell szégyenkeznie.

A könnyed katalán kerti mulatsággal ellentétben Münchenben klasszikus drámát láthattak a szurkolók. Ezúttal a Juventus húzott el 2-0-ra két gyors góllal, a Bayern viszont a Bayern, és egy percre sem adta föl. Az olaszok pedig, miután elszalasztották a lehetőséget, hogy megszerezzék a harmadik gólt, a hajrában kénytelenek voltak végignézni, ahogy Lewandowski és Müller révén kiegyenlítenek a bajorok. A hosszabbításban pedig bejöttek Guardiola cseréi – Thiago és Kingsley Coman –, akik egy percen belül lőtt két góllal pontot tettek a dráma végére.

A legjobb nyolc

Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágók:

Barcelona–Arsenal 3-1 (1-0)
g.: Neymar (16.), Suárez (65.), Messi (89.), ill. Elneny (51.)
továbbjutó: Barcelona 5-1-el

Bayern München–Juventus 4-2 (2-2, 0-2)
g.: Lewandowski (73.), Müller (91.), Thiago (108.), K. Coman (109.), l. Pogba (6.), Cuadrado (28.)
továbbjutó: Bayern München 6-4-gyel

Barcelona–Arsenal

Barcelona: Ter Stegen - Dani Alves, Mascherano, Mathieu, Jordi Alba - Rakitić, Busquets, Iniesta - Suárez, Messi, Neymar
Arsenal: Ospina – Bellerin, Koscielny, Gabriel, Monreal – Flamini, Elneny – Iwobi, Özil, Alexis Sánchez – Welbeck

Luis Enrique a kötelező tisztelet hangján beszélt a meccs előtt az Arsenalról: „A londoni 2-0 jó eredmény, de nem változtathat a hozzáállásunkon. Továbbra is nyitott a párharc, ellenfelünk veszélyes, nagyon jól kell játszanunk, ha tovább akarunk jutni.”

Szép szavak, de azért a Bellerinnel, Elnenyvel és Iwobival a kezdőben felálló vendégek nem igazán keltették félelmetes csapat benyomását.

Nem ideális labdarúgó idő

Angolosan hideg idő és szakadó eső fogadta a csapatokat. Az Arsenal igyekezett harciasan fellépni, és lehetőleg minél kevesebb esélyt adni a Barcának a gyors támadásokra – főleg Messit próbálták meg kivenni a játékból.

A támadásokra is jutott azért erő: Özilnek volt egy biztató kísérlete, ha pedig extra izgalmakra vártak a Barca-drukkerek,akkor Ter Stegen sietett a segítségükre ijesztő hibákkal.

A 17. percben Neymar adott zseniális passzt Messinek, aki – nyilván – remekül vette le a labdát a tizenhatoson belül, majd állítgatás nélkül egyből lőtte, de Ospinta óriásit védett – járt érte a gratuláció Messitől.

Egy perccel később aztán Neymar már nem bízta másra a befejezést: ezúttal ő kapott remek passzt Suáreztől, Bellerin és Gabriel is lemaradt róla, úgyhogy 14 méterről könnyedén gurított a kapuba a brazil.

Neymar 1-0

Az Arsenal kicsit feléledt a góltól, többször is eljutottak a Barca tizenhatosáig, de igazán veszélyes helyzetet nem tudtak kialakítani. Ha pedig mégis, akkor a jónak tűnő helyzeteket is elrontották, hol Eneny, hol Iwobi, hol pedig Sánchez hozott rossz döntést a kapu előtt.

A második félidő újabb Arsenal-helyzettel indult, majd Arsenal-góllal folytatódott! Sánchez tett vissza egy labdát lövősre Elnenynek, aki tizenhatról igazítás nélkül lőtte ki a bal felsőt. Parádés volt, de még mindig két gól kellett volna az Arsenalnak a továbbjutáshoz. Ez volt Elneny első gólja az Arsenalban.

Elneny 1-1

Ez az Arsenal sorsa? Támadnak, támadnak, aztán a 65. perben Dani Alves elmegy a jobb oldalon, középre ad, Suárez pedig akrobatikus mozdulattal a bal felső sarokba ollózta a labdát. A BL-szezon egyik legszebb gólja volt, amelyre válaszul Welbeck szétrúgta a léc és a kapufa találkozását.

Suárez 2-1

Az Arsenal becsülettel harcolt, bár mindenki tudta, aligha fognak három gólt lőni a Barcának. De azért a 80. percben csak Ter Stegennek kellett két nagyot is védenie: előbb Alexis Sánchez szabadrúgását ütötte ki a felső sarok elől, majd Giroud ismétlését is hárította.

Persze nem lett volna teljes az este, ha Messi nem lő egy ugyancsak szép gólt már a 89. percben, átpöccintve a labdát Ospina fölött. A Barcelona magabiztos, 5-1-es összesítéssel jutott a legjobb nyolc közé.

Messi 3-1

Bayern München–Juventus

Bayern München: Neuer – Benatia, Alaba, Kimmich, Lahm – Vidal, Xabi Alonso, Douglas Costa – Müller, Ribéry, Lewandowski
Juventus: Buffon – Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra – Cuadrado, Khedira, Hernanes - Pogba, Alex Sandro, Morata

A torinói hősies 2-2 után a Juventus nem túl jó előjelekkel várta a müncheni visszavágót: hiányzott Marchisio és Chiellini, de ennél is nagyobb érvágás volt az első meccs első olasz gólját szerző Paulo Dybala hiánya. Allegri jól mondta, tökéletes meccset kell játszaniuk ahhoz, hogy esélyük legyen.

Míg a Juve kezdője összesen 14 BL-gólt tudott felmutatni, addig a Bayern tizenegye 109-et, ami nem sok jót vetített előre az olaszok szempontjából, ahogy az sem, hogy eddigi öt kupacsatájuk során még egyszer sem tudták legyőzni a németeket.

Müncheni látkép

A statisztikákat azonban ki lehet dobni a kukába, a 6. percben nem várt helyről érte csapás a Bayernt: egy hosszú labdára egyszerre indult el Neuer és Alaba, utóbbi elrúgta előbbi elől a lasztit, amelyet Pogbának eztán már csak az üres kapuba kellett passzolnia tizenhat méterről. Ez volt Pogba második BL-gólja, és hét meccs után az első, amelyet a Bayern az első félidőben kapott egy BL-meccsen.

Pogba 0-1

Az első félóra végén a Bayern éppen kényelmesen berendezkedett a Juve térfelén, amikor – már megint – Alaba lábon rúgta saját magát az olaszok tizenhatosánál, amit Morata jelnek tekintett, elindult a labdával, átcselezte magát a bajor tizenhatosig, aztán jobbra gurított Cuadradónak, aki nem ellőtte a labdát, hanem csinált egy pimasz cselt, majd a rövid felsőbe varrta a labdát. 0-2, de két hete Torinóban kiegyenlített a házigazda!

Cuadrado 0-2

A bajnokságban 926 perce gólt nem kapó Buffonnak ezúttal a 42. percben kellett az első bravúrt bemutatnia, miután a Bayern valahogy begyötörte a labdát a kapuja elő, egy közelről leadott lövést hatalmas bravúrral védett, majd a felszabadítónak szánt lövés Lewandowski melléről csorgott a kapu mellé.

Válaszul a Juve megint elment egy kontrával, Pogba megcsinálta a cselt a tizenhatoson belül, keresztbe gurított, Cuadradónak azonban már nem volt elég helye és ideje, hogy elrúgja a labdát Neuer mellett.

Pirlo Meccset néz

Egy kis feszkóval kezdődött a második félidő, a volt Juve-játékos, Arturo Vidal akaszkodott össze a Cuadradóval, végül megúszta egy sárgával (valamiért Lichtsteiner is kapott egyet), de az nem sok jót jelentett, hogy Vidal már a szünet után egy perccel ledobta az ékszíjat.

A Bayern próbált nyomást gyakorolni, de ez inkább a Juvénak sikerült, a Juve utóbbi 9 BL-meccsén öt gólt és két asszisztot jegyző Moarata ugyanis két-három percenként került helyzetbe, igaz, ezúttal már nem volt olyan hatékony a helyzetkihasználás, mint az első játékrészben.

Guardiola cserével próbálkozott: Benatia helyére már a szünetben beállt Bernat, Xabi Alonso helyére beállt a Juventustól kölcsönkapott és a hétvégi bajnokin három gólpasszt kiosztó Kingsley Coman.

A 73. percben – már folyamatos Bayern-rohamok közepette – Douglas Costa adott középre, Lewandowski pedig sorozatban hetedik hazai BL-meccsén is gólt szerzett Pedig Allegri ekkorra már csatárt is cserélt, Morata helyére Mandzukic érkezett.

Lewandowski 1-2

A Bayern, ha még lehet – és lehetett –, tovább fokozta a nyomást, az olaszok alig lépték át a felezővonalat, de ekkor már csak 10 percet kellett kihúzniuk.

Üzenet otthonról

Thomas Müller azonban nem hagyta annyiban: a 91. percben az „asszisztkirály”, Kingsley Coman beadásából – szinte lekopírozva Lewandowski gólját – a kapuba fejelte az egyenlítő gólt. Jöhetett a hosszabbítás.

Müller 2-2

A ráadás első helyzete a Juventusé volt, de Lichtsteiner ravasz gurítását fogta Neuer. Guardiola az utolsó 20 percre Ribéry helyére pályára küldte a gyors és jól cselező Thiago Alcantarát.

Aztán a hosszabbítás második félidejének elején két csere, Thiago és Coman elrendezte a továbbjutást: előbb a spanyol, majd a Juventustól kölcsönkapott francia rúgott egy-egy szép gólt.

Thiago 3-2

K. Coman 4-2

A 117. percben Mandzukic még kihagyott egy óriási ziccert volt csapata ellen (a kipattanót Sturaro vágta fölé), azaz a Juventus utolsó leheletéig harcolt, de ezen az estén ez kevés volt a továbbjutáshoz.

Mandzukic helyzete zárta a meccset

A negyeddöntők sorsolását március 18-án, pénteken tartják, nem lesznek kiemeltek, és most már bárki bárkivel összekerülhet.