Tíz emberrel, hosszabbítás után nyert FA-kupát a Manchester United

-

A londoni döntőben a Crystal Palace-t győzték le, 0-1-ről fordítva meg a meccset. Ez Louis van Gaal első – és lehet, hogy utolsó – trófeája a MU edzőjeként.

Az FA-kupa londoni döntőjében a Manchester United Juan Mata és Jesse Lingard góljaival hosszabbítás után 2-1-re legyőzte a Crystal Palace-t. A Palace szerzett vezetést, azonban a MU három perccel később egyenlített, majd a hosszabbításban, Chris Smalling kiállítása után megszerezte a győztes gólt is.

Az első félidő után hiába volt 10-3 a lövések, 9-3 a szögletek és 68-32% a labdabirtoklás aránya a Manchester United javára, a vörösök nem tudták feltörni a londoni csapat védelmét. Manchesteri oldalról az angol Eb-keretbe is behívott Marcus Rashford volt a legaktívabb.

Nem adta meg

A legnagyobb helyzet azonban a Crysatal Palace előtt adódott, sőt a londoniak egy gólt is rúgtak. Amit azonban Mark Clattenburg játékvezető nem adott meg, inkább visszafújta Chris Smalling Connor Wickhammel szembeni szabálytalanságát.

A Palace vezetőedzője, Alan Pardew játékosként egyszer, éppen mostani csapatával szerepelt az FA-kupa döntőjében, de 1990-ben be kellett érnie az ezüstéremmel, éppen a Manchester United miatt – az volt az Alex Ferguson-éra első trófeája. Ez volt a klub eddigi egyetlen FA-kupa-döntője, míg a United a korábban megvívott 18 fináléból 11-et meg is nyert.

Az összeesküvés-elméletek kedvelőinek

A második félidő első negyedórájában továbbra is a United irányította a játékot, és előbb Fellaini lőtt, majd nem sokkal később Martial fejelt kapufát. Marcos Rojót azonban a 65. percben le kellett cserélni Damien Delaney – sárga lapot érő – belépője után, Matteo Darmian állt be a helyére.

A 73. percben pedig Rashfordot is le kellett cserélni, a helyére Ashley Young állt be. Egy perccel korábban Pardew is cserélt, ő Jason Puncheont küldte be Yohan Cabaye helyett. És mit ad isten, éppen ő volt az, aki a 78. percben egy szöglet után visszalőtt labdát irtózatos erővel vágott a lest reklamáló De Gea kapujába.

Puncheon gólja

De csak három percig vezetett a Palace, pedig Alan Pardew nagyon örült a gólnak:

A 81. percben Wayne Rooney becselezte magát a piros-kékek tizenhatosára, középre adását Fellaini Mata elé fejelte, a spanyol Eb-keretből kimaradó középpályás pedig kapásból a kapuba vágta a labdát.

A spanyol a rendes játékidő utolsó percében átadta a helyét Jesse Lingardnak, a Manchester United pedig az ötperces hosszabbításban megpróbálta dűlőre vinni a dolgot. A legnagyobb helyzetet mégis a Palace hagyta ki: a manchesteri nevelésű Wilfried Zaha bombázott az oldalhálóba.

A hosszabbítás éppen olyan volt, mint a rendes játékidő: a MU többet támadott, a Palace pedig várt a lehetőségekre, a 102. percben például óriásit kellett védenie De Geának egy lapos lövésnél. A ráadás első félidejének utolsó másodperceiben Smallingot állította ki Clattenburg, aki jobb híján ráfeküdt a kilépni akaró Yannick Bolassie-re.

Smalling piros lapja

A 110. percben újabb drámai fordulat: Valencia ment el a jobb oldalon, középre adott, a védőkről kipattanó labdát pedig Lingard bődületes erővel bombázta Hennessey kapujába. Emberhátrányban vette át a vezetést a United.

Lingard gólja

A Manchester United 19. döntőjével és 12. FA-kupa-sikerével utolérte az éllovas Arsenalt, Louis van Gaal pedig megszerezte első – és lehet, hogy utolsó – trófeáját a csapat kispadján.