Villámgyors focival sokkolta a Sevilla a Liverpoolt

Fotó: Getty Images / Lars Baron

-

Zsinórban harmadszor nyert Európa-ligát a Sevilla, miután 0-1-ről fordítani tudott a Liverpool ellen. Gameiro 16 másodperc után egyenlített a második félidőben, a csapatkapitány Coke hat perc alatt duplázott.

Európa Liga, döntő:

Liverpool–Sevilla 1-3 (1-0)
Bázel, St. Jakob-Park, v.: Jonas Eriksson (svéd)
Liverpool: Mignolet - Clyne, Lovren, K. Touré (Benteke, 82.), Moreno - Can, Milner - Lallana (Allen, 73.), Firmino (Origi, 68.), Coutinho - Sturridge
Sevilla: Soria - Mariano, Rami (Kolodziejczak, 76.), Carrico, Escudero - Krychowiak, N'Zonzi - Coke, Banega (Cristofóro, 93.), Vitolo - Gameiro (Iborra, 89.)
gól: Sturridge (35.), ill. Gameiro (46.), Coke (64. és 70.)
sárga lap: Lovren (30.), Origi (72.) ill. Vitolo (56.), Banega (57.)

A Sevilla megcsinálta, amit negyven éve senki nem tudott: zsinórban három európai kupát nyert, ez utoljára a Bayern Münchennek sikerült a BEK-ben. Az összességében ötödik EL-győzelem rekord a sorozatban. A Liverpool először veszített döntőt az EL-ben (és jogelődjeiben), de Jürgen Klopp-pal a kispadon egyértelműen nagy utat tett meg október óta.

A szerdai döntőt a Liverpool kezdte jobban, az első félidőt uralta, és bár nem játszott nyomasztó fölényben, 1-0-s előnnyel mehetett szünetre, megérdemelten.

Fordulás után aztán a spanyolok fénysebességre kapcsoltak, Gameiro 16 másodperc alatt egyenlített, majd a csapatkapitány, Coke hat perc alatt duplázott (3-1 oda). Klopp cserékkel frissítette a Liverpoolt, de hiába, a Sevilla roppant magabiztossá vált, rutinosan ölte az időt, és még a végjáték maradék fociját is a spanyol csapat játszotta.

A Sevilla történelmet írt, a Liverpool pedig búslakodhat, mert jövőre nem indulhat európai kupában: a PL-ben csak nyolcadik lett, a Ligakupa-döntőt 11-esekkel bukta el.

1. félidő

Rövid ünnepség és dalolás után egymásnak feszült a zsinórban harmadik (összesen ötödik) EL-győzelmére hajtó Sevilla és a korábban háromszor győztes Liverpool.

A meccset a Liverpool kezdte, de az első percekben aktívabb a Sevilla, bár a játék még óvatos, kupadöntős. Az első lövést a nyolcadik percben ereszti meg Emre Can 22 méterről, Soria véd. Perceken belül Sturridge fejesét kell a gólvonalról kivágni, majd egy 11-est reklamálnak a liverpooliak, de maguk sem túl nagy meggyőződéssel. Húsz perc után eleredt az eső. Hogy ez mit jelent pontosan, hamarosan kiderül.

Kicsit idegesen kezdett a Pool, de lassan fölénybe került, majd a félidő derekán kicsit állt a játék egy Milner–Escudero-konfliktus miatt, melynek végén az utóbbit kellett ápolni. Lovren egy kemény belépővel kiharcolta a meccs első sárgáját. Rögtön utána Gameiro látványos ollózása zúg el a jobb kapufa mellett – az első Sevilla-helyzet. Válaszul Sturridge egy váratlan, ütemtelen lövéssel kissé jobbról a hosszú alsóba tekert, 1-0 a Liverpoolnak.

Támadásban is maradtak az angolok, kétszer is a sevillai 16-os előtt szereztek labdát, plusz lőttek egy lesgólt, amit jogosan nem adtak meg, végül a félidő legvégére is nagy Pool-helyzet jutott. Egyértelműen a Sevillának kell majd rátennie egy lapáttal a fordulás után.

2. félidő

Derült égből a villámcsapás: az eddig semmit sem mutató Sevilla 16 másodperc alatt kiegyenlít: Mariano leszalad az alapvonalig, középre ad, Gameirónak rutinmunka bepofozni a labdát. A Liverpool Sevilla-nevelésű játékosa, Alberto Moreno fejelt ellenfélhez a gól előtt. Ráadásul Gameiro a 48. percben is ziccerbe kerül, de Touré bravúrral ment.

Lassan összeszedte magát a Liverpool, ezzel együtt pont egy óra játék után Gameiro meccslabdát rontott, avagy Mignolet védett bravúrral. Ám csak pár percet késett a sevillai csapás, Coke hasonló helyről bombázott a kapuba, mint az első gólnál Sturridge.

A Liverpool támadni kezdett, Klopp pedig Firmino helyére beküldte Origit. Hiába, egy eladott labda után Coke ismét betalált. Elsőre nem adta meg Eriksson, de a partjelzője azt mutatta, ellenféltől kapta a labdát Coke, azaz nem volt les.

Origi után Allen is beállt, majd Benteke is, de a Sevilla rendkívül rutinosan húzta az időt, ráadásul nem húzta magára a Liverpoolt. A végjátékban már nem is nagyon zajlott foci a pályán, azt is a spanyolok játszották, így esélye nem volt a Liverpoolnak még csak szépíteni sem.

A Sevilla tehát megcsinálta, amit negyven éve senki nem tudott: zsinórban három európai kupát nyert, ez utoljára a Bayern Münchennek sikerült a BEK-ben. Az összességében aratott ötödik EL-győzelem rekord a sorozatban. A Liverpool először veszített döntőt az EL-ben (és jogelődjeiben), de Klopp-pal a kispadon egyértelműen nagy utat tett meg október óta.

Liverpool v Sevilla - UEFA Europa League Final

Sokáig csak Sturridge jelentett veszélyt, aztán fordult a kocka

Előzmények

Ma este 20.45-től rendezik az Európa-liga döntőjét, amelyben a sorozat legeredményesebb csapatai, a négyszeres győztes Sevilla és a háromszoros bajnok Liverpool találkozik. A Sevilla 2006-ban és 2007-ben, valamint 2014-ben és 2015-ben győzött, míg a Liverpool 1973-ban, 1976-ban és 2001-ben. A bázeli St. Jakob-Parkban egy sorozat biztosan megszakad majd, eddig ugyanis egyik csapat sem veszített döntőt ebben a kupában.

A Sevilla negyven év után az első együttes lehet, amely sorozatban háromszor nyer európai kupát, utoljára a Bayern Münchennek sikerült ez a bravúr, 1974 és 1976 között a Bajnokcsapatok Európa-kupájában. Nem véletlenül mondta Coke, a Sevilla csapatkapitánya, hogy „azzal szó szerint történelmet írnánk, ha sorozatban harmadszor, összesen pedig ötödször megnyernénk ezt a kupát”.

A Poolnak nagyobb a tét

„Az, hogy sorozatban a harmadik döntőnkre készülünk, jól mutatja, hogy mennyire összeszedettek vagyunk, és igazán vágyunk az Európa-liga-győzelemre” – nyilatkozta Unai Emery, a Sevilla vezetőedzője.

A Liverpool kispadján tavaly októberben váltotta Jürgen Klopp Brendan Rodgerset, és már az első csonka szezonjában európai kupát nyerhet. A Pool számára különösen nagy a tét: ha ugyanis nem nyer, a következő szezonban nem indulhat európai kupában, mivel a Premier League-ben csak a nyolcadik lett.

„Óriási harc lesz a pálya minden részén, ebben biztos vagyok. Egy kupát nem lehet csak szimplán egy kis focival elhódítani” – nyilatkozta a 48 éves Klopp, aki korábban a Mainz és a Dortmund edzőjeként is találkozott már a Sevillával. Az UEFA-kupa 2005/06-os idényének első fordulójában a Sevilla a mainzi 0-0 után hazai pályán 2-0-ra nyert, míg a 2010/11-es Európa-liga-idény csoportkörében a Dortmund előbb otthon 1-0-ra kikapott, Andalúziában pedig 2-2-t játszott.

Bogdán nélkül

Bogdán Ádám ugyan a Liverpool alkalmazottja, sőt vasárnap védett is a Liverpool bajnoki zárómérkőzésén, az Európa-liga-keretnek azonban nem tagja.