Kösz, Buffon!

Fotó: Getty Images / Marco Luzzani

-

Az 1998-as BL-elődöntőben a Juventus 4–1-re nyert a Monaco ellen, most 1–0-ra. Akkor Conte állt be csereként, most Matri. A Juventus legjobbja Buffon volt, ezzel sok mindent elmondtunk a meccsről.

Bajnokok Ligája, negyeddöntő, első mérközés:

Juventus (olasz)–AS Monaco (francia) 1-0 (0-0)
Gólszerző: Arturo Vidal (57. – büntetőből)

Vért vártunk és verejtéket. Küszködést, ugyanis a Juventus hétvégén kikapott a Parmától. De legalább volt mivel biztatni magunkat: a sima listavezető a tökutolsótól, hm, hm, láttunk már ilyet, Buffon talán továbbra is jóban van a pármai bukmékerével, tudják, akitől pár éve vett húsz Rolexet. „Karórákat vettem, nem meccseket” – mondta akkor ingerülten Buffon, aki a hétvégi vereségből kimaradt, Storari védett.

A Monaco ellen a pályán volt, és milyen jó, hogy ott volt. Tíz perc sem telt el, és már kétszer is védenie kellett Yannick Ferreira Carrasco veszélyes lövése után (az első óriási ziccer volt). Bárhogy is: nem arra számítottunk, hogy Ferreira Carrasco, a belga fickándozik majd a birodalmi lépegetők, Chiellini és Bonucci között. Mást vártunk. Egy hosszú Pirlo-indítás után Tévez lefutja Kurzawát, egy szöglet után Bonucci bólint. 1–0, 2–0, már a félidőben. Rágyújtunk egy szivarra, mellé egy korty Chianti, így még a Gazprom-reklámot is el lehet viselni a tévében.

Yannick Ferreira Carrasco sem hitte el

Ehelyett a belga Ferreira & Carrasco kevergetett, és majdnem rúgott egy gólt. (Ősztől Angliában focizik, előre szólunk.) Szerencsére a 20. perctől a Juventus magára talált, de ez csak arra volt elég, hogy a védelem csöppet stabilizálódjon. A tempó maradt olyan, amilyen, öreguras. Tévezen kívül senkiben sem volt ötlet, dinamika, ezt az argentin is érezte, nem szívesen passzolt. Dicsérhetnénk még Lichtsteinert is, rohangált fel-alá, mint a mérgezett egér, de a labda ezen az estén láthatóan zavarta. Miként a többieket is: a formán kívül játszó középpályások közül Vidal az első félidő végén tiszta ziccerben emelte a B-közép pufidzsekis ultrái közé a lasztit. Rémes volt.

Vidal a szünet után jobban célzott: az 57. percben a jobb felső sarokba vágta a labdát a tizenegyespontról, megszerezve a mérkőzés egyetlen találatát. Pedig igazán remegtünk, amikor nekifutott. Nemcsak az első félidei homály miatt, hanem mert felidéződött bennünk a közelmúlt emléke is, az Olimpiakosz elleni csoportmeccs, amelynek hajrájában a chilei kihagyott egy büntetőt. A tizenegyes jogosságát egyébként a franciák vitatni fogják: Carvalho és Morata lába összeakadt ugyan, de nem biztos, hogy a tizenhatoson belül. Nézőként az ötödik lassítás után sem lettünk okosabbak. A cseh Královec bíró mindenesetre a kétes esetekben inkább a torinóiaknak kedvezett (áldassék a neve!).

Arturo Vidal öröme

Kiss Tibor Noé

— Kapcsolat

A folytatásban a Monaco nyíltabb üzemmódra váltott, Kondogbia lődözött, a csereként beállt Berbatov pedig az első labdaérintéséből majdnem gólt fejelt. Látva a nehézkes monacói védőket, a kontrákban reménykedtünk, de a középpályán annyira lassan folyatták át a labdát a zebramezes fiúk, hogy azt rossz volt nézni. Még az sem tűnt fel, hogy a sérüléséből visszatért Pirlót lecserélte Allegri mester: a karmester kedden este láthatatlan volt, a pályán éppúgy, mint a kispadon. (Persze, igazságot Pirlónak: a gólt hozó tizenegyest az ő indítása előzte meg.)

Ez a rémes lassúság lassan rátelepedett a mérkőzésre. Vánszorogtak a focisták, vánszorogva teltek a percek. Néhány szép jelenetre azért még emlékszünk: Morata elfutásaira, Chiellini belépőire. Vagy Buffonra, aki egy alkalommal a Juventus kapujától harminc méterre kezelte le mellkassal a labdát. Nem vagyunk telhetetlenek, az olaszos elegancia csekélyke megnyilvánulásaiért is hálásak vagyunk. Csak ne lett volna ennyi eladott labda (Vidal! Evra! Marchisio!). A Dortmund elleni dzsembori ismétlését hiába vártuk, visszazökkentünk a szürke hétköznapokba, kibrusztolt 1–0 a totálisan színtelen Monaco ellen. A meccs végén még megjelent a pályán Alessandro Matri, alig hittünk a szemünknek. Matrival jut be a legjobb négy közé a Juventus? Könnyen lehet.

A meccs összefoglalója

Atlético–Real 0-0

A Bajnokok Ligája-negyeddöntők egyik legizgalmasabb párosítása a két madridi csapat összecsapása volt. A Real régóta nem tudja már legyőzni az Atléticót, ráadásul idegenben kezdtek az olasz Carlo Ancelotti fiai, így az argentin Diego Simeone csapatának állt a zászló. Az első öt percben nagyon bekezdtek a csapatok, több gólhelyzetük is akadt – Bale-é volt a legnagyobb a harmadik perc végén, de Oblak hárított. A 31. percben ismét ők harcoltak egymással: Bale szép balos lökete lepattant Oblak előtt, így a szlovén megfogni nem, de védeni tudta. Hat perccel később ismét övé volt a főszerep: egy szöglet utáni kipattanót James Rodríguez küldött a hosszúra. Oblak semmit sem láthatott a tömörülő játékosoktól, mégis kifogta. A 38. percben a túloldalon is akadt nagy helyzet, de Griezmann próbálkozását rutinból védte ki Iker Casillas. A félidő vége előtt még vagy két gólt vághatott volna a Real – Ancelotti tanult az idei szezon eddigi hat atléticós meccséből –, majd 0-0-lal az eredményjelzőn mehettek a felek az öltözőbe.

A második játékrész első komolyabb jelenete az 50. percben Ramos könyököse volt, amelynek következtében Mario Mandžukić szemöldöke vérzett is. Se lap, se tizenegyes nem járt ezért. Simeone megint dobálhatta a vizes palackot, erre a meccsen sokszor volt alkalma, a bíró felfogása többnyire nem kedvezett az Atlético kemény játékának. Mégis, a hazaiak fokozatosan vették át az irányítást a meccsen, egyre többet és egyre szervezettebben támadtak. De azért a rugdosódás nem maradt el. Az első cserére 75 percet kellett várni, Ancelotti megunta, hogy nem bírnak egymással a felek, beküldte Iscót Benzema helyére. A 83. percben pedig összeállt a Mandžukić–Torres páros a Real tizenhatosa előtt, amelyen belül Torres fel is vágódott a 87. minutumban. Itt is Ramos volt az érintett Real-játékos, itt sem lett semmi a dologból. Az Atlético nagyon nyomott, Casillasnak is védeni kellett, majd Arbeloa kapott egy gyomrost a labdával, de gól már nem született. Harcos, bírói hibákkal is tarkított meccsen játszott tehát 0-0-t a két csapat, azaz a Real hetedszer ment neki az Atléticónak és hetedszer sem tudott nyerni (4 Atlético-győzelem és 3 döntetlen eddig a mérleg).

Mario Suárez és Marcelo sárgát kapott, így ők nem játszhatnak a visszavágón a Bernabéuban.