Hátrányból felállva győzött a United a hatgólos városi derbin

Fotó: Getty Images / Alex Livesey

-

Míg itthon a Fradi az Újpestet verte otthon, a Manchester United is legyűrte városi riválisát, a Manchester Cityt. Pedig a vendégek kezdtek jobban, vezettek is, de negyed óra jó játék egy ilyen derbin nem elegendő. Van Gaal csapata feltámadt: Young zseniálisan játszott (1 gól, 2 gólpassz), Mata lesgólt lőtt, a United pedig győzött.

Premier League, 32. forduló

Manchester United–Manchester City 4-2 (2-1)
Gólszerzők: Ashley Young (14.), Marouane Fellaini (28.), Juan Mata (67.), Chris Smalling (74.), ill. Sergio Agüero (8., 89.)

Amint azt beharangozó Pellegrini-portrénk végén említettük, a mostani forma inkább a hazaiaknak, a korábbi évek egymás elleni eredménylistája pedig inkább a Manchester Citynek kedvezett, így bármi megtörténhetett a manchesteri rangadón. A szakadó esőben zajló meccs óriási irammal kezdődött, a vendégek rohamoztak inkább, előbb Navas, utóbb Agüero került helyzetbe, de gól nem született – Navasnál a kapus De Gea, Agüerónál a védők mentettek.

Egy perccel később Yaya Touré lábáról lopták le a védők a labdát, nagyon szét volt esve a holland Louis van Gaal Manchester Unitedje. A 8. percben aztán Milner rohant el a balszélen, szöktette David Silvát, aki a középen üresen álló Agüeróhoz passzolt, vezetett a City! 0-1.

Sokat nem teketóriáztak a hazaiak: De Gea óriási felszabadítását követően a balszélről érkezett középre a labda, amelyet nagy nehezen beszerencsetlénkedett Ashley Young a 14. percben. 1-1.

A továbbiakban is hatalmas iram és küzdelem jellemezte a rangadót, mindkét fél próbálkozott mindennel: távoli löketekkel, kapáslövésekkel, szabadrúgás utáni fejesekkel, és úgy tűnt, hasonló játékerőt képviselnek a manchesteri csapatok. A 28. percben aztán jött megint Ashley Young, aki Van Gaal alapemberéhez, a belga Marouane Fellainihoz ívelt. Az óriás fejesével ötödik bajnoki találatát szerezte, 2-1!

Ekkor úgy tűnt, hogy a United hangulati előnye újabb gólban manifesztálódhat: folyamatosan vezettek gólhelyzettel végződő akciókat, de gólok nem születtek ezekből. A 34. perc környékén éledezett a City is, Agüero rárontott egy kiugratásra, de De Gea megelőzte – felszabadított. Két perccel később kezezett a tizenhatoson belül az egyik City-játékos, ám büntető nem lett a dologból, mert ezt megelőzően Rooney lesen tartózkodott. Ezután kicsit lehiggadtak a felek, nyugodtabban építkeztek az ellenfél tizenhatosánál, de amint az várható volt, a félidő hajráját azért megnyomták. A 44. percben aztán Vincent Kompanynak adott sárgát Mark Clattenburg játékvezető, de a nyújtott lábbal honfitársára, Fellainira rácsúszó belga pirosat is kaphatott volna. Még két gyors akciót vezettek a csapatok, majd elmentek pihenni a szünetre.

A nem teljesen egészséges Kompanyt le is kapta Pellegrini. A félidő hasonló iramban kezdődött, az 52. percben egy Rooney-szabadrúgást, majd a United újrázását kellett védje Joe Hartnak. Clattenburg bírónak nem volt könnyű dolga, egy felvágódott hazai játékos büntetőt is reklamált, a következő percekben pedig forrt a hangulat, sorra ugrottak egymásnak a felek játékosai. Az 59. percben Young újabb gólt szerezhetett volna, de fejese nem a kapu felé, hanem a földre pattant. Pellegrini rövidesen újabb cserére kényszerült, ezúttal Milner sérülése okozott fejfájást, Nasri állt a helyére. A 67. percben egy veszélyes kontra végén Rooney passzolt a lesen álló Matának, aki begyalogolt a tizenhatoson belülre, majd Hart lábai közt megszerezte csapata harmadik találatát, 3-0.

A City-játékosokon ezután már látszott: nem hisznek a győzelmükben. Sorra rúgták fel a United-focistákat, és ez megbosszulta magát: egy Ashley Young-szabadrúgást Chris Smalling fejelt a hálóba a 74. percben, 4-1.

Pellegrini ellőtte harmadik cseréjét is: Navas helyére Lampardot küldte be, Van Gaal pedig ezt követően használta ki első lehetőségét. Phil Jonest Rojo váltotta. Nem sokkal később Matát is lekapta az edző, Ángel di María csak bő tíz percet kapott tehát a derbin. Egy perccel később Agüero majdnem megszerezte századik gólját, de végül csúnyán fölédurrantott. Túloldalt Di María kavargatása után Valenciához majd Rooneyhoz került a labda, aki belőhette volna, ám les miatt megállították az akciót. Jöhetett Fellaini helyére Falcao – aki miatt Diego Maradona a héten az ördöghöz hasonlította Louis van Gaalt.

És itt még mindig nem volt vége: a cserék és Carrick sérülése miatt kicsit megzavarodott és emberhátrányba került United-védelmet simán átverték a City támadói, a csiki-csuki végén Zabaleta passzolt vissza Sergio Agüerónak, aki csak megszerezte századik gólját a Manchester City színeiben (erre 80 meccsel kevesebbre volt szüksége, mint az Atléticónál) – negyedik derbijén ez volt a hatodik találata, 4-2.

Van Gaal csapata végül tudta tartani az eredményt, így négy elveszített derbi után tudott nyerni a Manchester United. Sorozatban ez volt a hatodik győzelme a hazaiaknak, úgy tűnik, a holland szakvezető megtalálta végre a csapatát. Manuel Pellegrini viszont egyre inkább bajban érezheti magát – már négy pont a hátránya a harmadik helyen álló Uniteddel szemben.