Csodát nem tett, de helytállt a hokiválogatott

Fotó: MTI / Illyés Tibor

-

Szlovákiával játszott az A csoportos vb első meccsén a magyar csapat, amely minden harmadot egy góllal veszített el, de a teljesítményére nem lehet panasz.

Jégkorong-vb, B csoport, 1. mérkőzés:

Magyarország–Szlovákia 1-4 (1-2, 0-1, 0-1)
Szentpétervár, 2500 néző, v: Mayer (amerikai), Wiegand (svájci)
gól: Marcinko (8.), Jurco (18.), Sekera (36.), Lusnak (58.), illetve Banham (14.)

Szlovákia ellen kezdte meg a szereplést az A csoportos hokivébén a magyar válogatott, amely 2009-ben szerepelt utoljára az elitben. Legutóbb, amikor a két csapat az élvonalban találkozott, még 2009-ben Zürichben, akkor a sokkal esélyesebb szlovákok csak 13 másodperccel a vége előtt ütött góllal nyertek 4-3-ra. Most – négy NHL-essel és hat KHL-essel a soraikban – nagyon fogadkoztak, hogy nem becsülik le a tavaly még a divízió I/A-ban szerepelt riválist.

A kapus Vay Ádám, a hátvéd Mestyán István és a csatár Erdély Csanád maradt ki az első meccsen, a kapuban Rajna Miklós kezdett. A lelátón közel 1200 magyar szurkoló foglalt helyet, és hangerőben jobbak voltak a szlovákoknál. Akadt olyan szektor, ahol teljes békében drukkolt együtt a két tábor, semmi atrocitás nem történt.

Azonnal támadólag léptek fel a szlovákok, az 5. percben Vas Mártont gáncsolás miatt kiállították. Két szlovák lövés az oldalhálóban landolt, és közben volt magyar helyzet is. Amikor kiegészült a magyar csapat, egy kontra után Marcinko a Rajnáról kipattanót beütötte (1-0). Azonos létszám mellett is főleg a magyar harmadban folyt a játék, kevés lövőhelyzete akadt a Chernomaz-együttesnek. Tomas Hrnka kiállítása alatt jöttek a ziccerek. Bartalis István kapu elé betett korongját Galló Vilmos lőtte rá, amely a 41 éves Banham Frankről bepattant (1-1). Még az első szünet előtt három NHL-es hozta össze az újabb szlovák találatot: Martin Marincin passzát Andrej Sekera lőtte el, a lapos bombába Tomas Jurco tette bele az ütőjét, és a pakk védhetetlenül vágódott a bal felső sarokba (2-1).

A második játékrészt Sagert Kalvin kiállítása miatt emberhátrányban kezdték a magyarok, ezt sikerült kivédekezni, majd Andrej Meszaros lövése csattant a kapuvason. Nagy fölényben voltak a szlovákok Branislav Kondradnak alig akadt védeni valója, míg kollégája előtt percenként alakítottak ki helyzetet. Rajna többször bravúrral avatkozott játékba. A nagy fölény újabb emberelőnyt eredményezett, Magosi Bálintot állították ki, de ebből sem esett gól. Nem úgy a 36. percben, amikor Jurco centerezését a kapu előtti üres területre betörő Sekera vágta a kapuba (3-1).

A harmadik harmadot Galló és Kóger Dániel közös akciója vezette be: előbbi lőtt, miután két védő lepattant róla, utóbbi pedig zavarta Kondradot. A túloldalon Marek Viedensky közeli kísérletét védte Rajna. Marincin büntetése során sem sikerült faragni a hátrányból, sőt, egyszer majdnem a rivális ugrott ki.

Minden energiáját mozgósította a magyar válogatott, a korábbinál többet birtokolta a korongot, ám nehezen lehetett helyzetbe kerülni, olyan jól zártak vissza a védők. Juraj Mikus kiállítása alatt is záporoztak a lövések, de mind célt tévesztett. Christian Jaros is kiült, Banham lövése pedig centiméterekkel ment fölé. Egyre paprikásabb lett a hangulat a jégen, sok volt az ütközés, a kapu előtti adok-kapok, de jól bírta erővel a magyar csapat. Vas Márton kísérletét védte a szlovák hálóőr. Még szűk három perc volt hátra, amikor Rajna helyett mezőnyjátékost küldött jégre Chernomaz, ám ebből Patrik Lusnak talált be.

A magyarok vasárnap 11.15-kor az olimpiai bajnok, címvédő Kanadával találkoznak.