Az Arsenal tényleg kiterítette a Liverpoolt

Fotó: Getty Images / Paul Gilham

-

A Balotelli teljes negligálása okozta élvezeti érték elmaradást az Arsenal 65 percnyi élményfutballal pótolta. A maradék 35 perc sem a Liverpoolé volt – írja Ligeti Nagy Tamás, ám előbb lássuk, hogyan osztályozta a meccsen résztvevőket Gazdag József, aki előre látta, hogy kikap a Liverpool.

Premier League, 31. forduló

Arsenal–Liverpool 4-1 (3-0)
Gólszerzők: Héctor Bellerín (37.), Mesut Özil (40.), Alexis Sánchez (45.), Olivier Giroud (90.), ill. Jordan Henderson (76. – büntetőből)
Kiállítva: Emre Can (Liverpool, 84.)

Ki volt a meccs legjobbja? Hát nem Touré, és nem is a lyukas Lucas…

Gazdag József (Liverpool) írása

Arsenal–Liverpool (4–1), ahogy mi láttuk. Osztályozókönyv a Premier League szombati rangadójáról. Figyelem: a műfaj szubjektív!

ARSENAL

• David Ospina – Ospináról az égvilágon semmi nem derült ki ezen a meccsen, de ez nem az ő hibája. Nulla lövés, nulla védés, nulla pont.
  • Héctor Bellerín – A dallamos nevű Bellerínben kellemesen csalódtunk: lőtt egy szép gólt (azt viszont csak a játékvezető nagyvonalúságának köszönhette, hogy a büntetőt érő szabálytalanságért nem kapta meg a második sárgáját). Majdnem hét.
  • Per Mertesacker – Két (vagy három?) fejjel magasabb, mint Sterling (sőt, mint Sterling és Coutinho együttvéve), úgyhogy a beíveléseknél nem volt gond. Ott lent, a füves mélyben már kevésbé szeret szöszmötölni, de ezzel együtt is hatos.
  • Laurent Koscielny – Szívós, szálkás, szuflával is bírja, de nem egy Tony Adams, maradjunk annyiban. Megsérült, lecserélték, négy plusz. (A helyére beálló Gabriel Paulista arcára van írva, hogy a legszívesebben hentesbárddal a kezében futballozna, és kicsontozná az ellenfél játékosait – ha Tarantino elkészíti a Becstelen Brigantyk folytatását, Gabriel címszerepet kap, most csak egy ötöst.)
  • Nacho Monreal – Semmi allűr, semmi önálló gondolat: Nacho Monreal a megbízható sorkatona. Fegyelmezett, pedáns hatos!
  • Aaron Ramsey – A meccs elején ziccert rontott, de ez sem szegte kedvét: pazarul osztogatott, sarokkal passzolt, labdákat varázsolt. Erős hetes, hétről hétre.
  • Francis Coquelin – Jó ütemű becsúszások, elegáns takarítás a középpályán: ez volt ma Coquelin, le a kalappal előtte, hét és fél!
  • Mesut Özil – Hogyan kell elvégezni egy szabadrúgást? Így: Özil odaállt, felnézett, becsavarta. Akárha tankönyvből. S hozzá néhány finom testcsel, mint egykoron. Mérlege utolsó nyolc bajnokiján: 3 gól + 4 gólpassz = 7 pont.
  • Santi Cazorla – Akkor itt most kiesek a szerepből, és bevallom, hogy 2007-ben csak azért utaztam el Észak-Csehországba a Mladá Boleslav–Villarreal UEFA-kupa-meccsre (hat óra oda, hat vissza), hogy élőben láthassam Santi Cazorla játékát. Ha ő közepesen futballozik, mint például ma, az még akkor is egy színes hetes.
  • Alexis Sánchez – Élvezte a játékot, néha talán túlságosan is (olyankor rátekeredik a labdára, és csak tekeredik és tekeredik és tekeredik). A harmadik gól előtt hülyét csinált Kolo Touréból (pontosabban: Touréból is). Remek szezonja van, 20 gólnál és 10 gólpassznál jár. Nyolc.
  • Olivier Giroud – Nem tehetek róla, de kilóg ebből a csapatból. Darabos. Nem Arsenal-szint. Nem Ian Wright, se Bergkamp, se Henry. Persze, ma is az övé volt az utolsó szó, és a statisztikái is mutatósak (az utolsó hat bajnokin hat gól), de még így csak rontja az összképet. Gyönge ötös. Kedves Olivier: Montpellier hazavár!
  • Arsène Wenger – Brendan tervez, Wenger végez: tíz! Az Ágyúsok tavaszi hadjárata eddig impozáns, a Manchester United után (FA-kupa) a Liverpoolt is kipipálták (PL), felkészül a Chelsea (április 26-án).

LIVERPOOL FC

• Simon Mignolet – December közepe óta nem kapott gólt idegenbeli bajnoki meccsen, 9 óra 56 percen át bírta. Most nyolc perc alatt beszedett hármat. A legenda oda. Lepkehármas.
  • Emre Can – Volt egy jó lövése (56. perc), egy kevésbé jó (72. perc), aztán pedig cselgáncsra váltott, vesztére: a piros lap azt jelenti, hogy biztosan kihagyja a Blackburn elleni kupameccset. Szamárság volt, Emre. Kettő.
  • Kolo Touré – Valaha állítólag Kolo Touré is futballista volt. Ma már csak áprilisi tréfa. Abban a műfajban (vicc, börleszk, kabaré) viszont erős. Ahogy fut, ahogy passzol, ahogy utolsó emberként eladja a labdát… Két pont is túlzás, nem? Legyen másfél.
  • Mamadou Sakho – Biztonsági passzok (kizárólag ballal, kizárólag belsővel), zavart tekintet, és olykor mintha némi mozgáskoordinációs probléma is befigyelne. Nem túl bonyolult hármas.
  • Jordan Henderson – Ez a Hendo nem az a Hendo, akit az utóbbi hetekben megszokhattunk. „Hová lett a kéj a kín / hová a futballból a rím / hová a vers hová a líra / a lét gyepén e lenge bíra”, et cetera. A büntetőt belőtte, de nagyjából ez minden. Négy.
  • Joe Allen – A csapatösszeállításban ott szerepelt a neve, de a pályán senki sem látta. Joe Allen eltűnt. Állítólag már a Scotland Yard is keresteti. Ha előkerül, mondják meg neki, hogy ez így nullánál is kevesebb!
  • Lucas Leiva – Lyukas Lucas, az antibrazil. Hosszú kihagyás után visszatért, de bárcsak maradt volna a kispadon! Lassú gondolkodás, körülményes labdakezelés, természeti csapás. Katasztrófaegyes.
  • Alberto Moreno – Moreno mintha sosem tudná, mihez kezdjen a labdával (rúgd a kapuba, fiam). Az első gól előtt benyelte Bellerín testcselét, majd volt 1 (azaz: egy) jó szerelése és 1 (azaz: egy) jó felfutása. Az hány pont? Kettő? Három?
  • Lazar Marković – A ziccergyilkos. Előtte a kapus, balra a csapattárs, a háttérben pedig ott tátong a nagy, hatalmas, üres kapu. Elég lett volna felnéznie. De nem nézett föl. Minek is, igaz? Kettő.
  • Raheem Sterling – Trófeákat és heti 150 ezres fizetést követel (font sterlingben) a Liverpooltól? Pedig előbb fociznia kellene. Nem olyan unottan és mosolytalanul szédelegni a pályán, mint ma (meg tegnap és tegnapelőtt). Real Madrid? Ugyan. A mai hármas is csak a büntetőért jár.
  • Philippe Coutinho – Így, hogy Gerrard már elkopott, Cou maradt az egyetlen zseni a Liverpoolban. A top class. De ma ő is vézna volt és sápadt. Halvány négyes.
  • Brendan Rodgers – Talán nem kellett volna erőltetni a háromvédős rendszert, pláne Škrtel nélkül, pláne az elasztikus Arsenal ellen. Valami gond van, Brendan: legutóbb hatpontos meccsen vereség a ManUtd ellen, ma újabb hatpontos bukta, félő, hogy jövőre csak a Sky Sportson nézed a BL-t. Napi stat: 1994 óta először fordult elő a Liverpoollal, hogy bajnoki meccsen már a szünetre háromgólos hárányba került. Brendan, Brendan. Kerek nulla.

Ligeti Nagy Tamás (Arsenal) írása

Egy Arsenal–Liverpool rangadó végkimenetele tökéletesen független a tabellán elfoglalt helyüktől, de miután szombat délutánig a 3. és az 5. pozíció között nem volt lényeges pontkülönbség, arra lehetett számítani, hogy a jó passzban lévő Liverpool az Emirates-ben megnehezíti az Arsenal dolgát. Rodgers nem számolt Balotellivel, azzal pedig végképp nem, hogy az Arsenal a szokásos magas sziínvonalú iskolázás bemutatása mellett ultra kreatívan játszik. A 8. percben már akár 2-0-ra is vezethettek volna, ám előbb egy leleményes Cazorla-helyezést, majd Kolo Touré kapitális labdavesztését követően Ramsey 100 százalékos helyzetét semlegesítette Mignolet ugyanazzal a mozdulattal.

Az Arsenal óriási fölényben játszott, a vendégek szinte át sem jutottak a félpályán, és ha véletlenül mégis, a védők simán hárították a gyatra próbálkozásokat. Az Arsenal jobb oldalán Bellerín gyakorlatilag jobboldali támadót játszott, Cazorla és Sánchez prímán mozgatta a csapatot, és Özilen is látszott, hogy nyugodtan töltötte az elmúlt estét. Az első félidőben mégis benne volt a döntetlen – a gyors és lehengerlő kezdést követően már úgy tűnt, nem születik gól –, ám a 37. percben jött Bellerin, aki előbb jobbal maga elé tette a labdát, befelé húzott, majd ballal megszerezte második bajnoki gólját, 1-0.

Három perccel később az indiszponált liverpooliak csináltak egy elkerülhető faultot. A labda mögé Özil állt, és ahogy kell: mesterien csavart a jobb sarokba. Egészen elképesztően technikás lövés volt, a labda félúton mintha felgyorsult volna, Mignoletnek esélye sem volt, 2-0.

A gólszépségversenyhez Sánchez a maga módján csatlakozott. Az egy dolog, hogy kiváló labdát kapott 25 méterre a kaputól, szépen vette át, majd a mozdulatot törés nélkül folytatva bohócot csinált a rácsúszó Touréból, aztán komoly erővel a talán kicsit késve reagáló Mignolet fölött a kapuba bombázva fölöslegessé tette a második félidőt, 3-0.

Az ilyen típusú mérkőzések szokásos forgatókönyvét megvalósítva az Arsenal visszaállt a saját térfelére, passzolgatott, a Liverpool pedig próbálkozott. A 60. percig alig történt valami, de az érződött, hogy a Liverpool előbb-utóbb csak talál egy gólt, és ha ez megtörténik, kezdődhet a pánik. Negyed órával később ez be is következett. Az Arsenal tizenhatosán belül, a job oldalon Bellerín egy ollózó mozdulattal elkaszálta Sterling lábát, 11-es! Henderson jobbra lőtte, Ospina érezte is a sarkot, ám bement, 3-1.

Wenger persze idegesen felállt a kispadról, Rodgers két ujját a szájába téve füttyentet – de egyik sem jelentett semmit. Welbeck beállásával tovább gyorsult az Arsenal, egy pimasz csel után pedig Emre Can úgy gondolta, bosszút áll rajta: hátulról durván odacsúszott, sárgát kapott érte, ami ezen a meccsen számára a második volt. Ő már nem láthatta, a négyperces hosszabbítás első percében született Giroud gólt. Pontosabban akár láthatta volna, mert ez Bellerín, Özil és Sánchez góljának szintézise volt: Giroud ötletesen átvette, csinált egy induló cselt, és bevarrta, 4-1.

Az Arsenal győzelmével megelőzte a később játszó Manchester Cityt, és nyugtalanítóan közel került a Chelsea-hez.