Anglia az első kijutó az Eb-re, a spanyolok már vezetik a csoportjukat

Fotó: AFP / VINCENZO PINTO

-

Az angol labdarúgó-válogatott hatgólos győzelmet aratott San Marinóban az Európa-bajnoki selejtezősorozat szombati játéknapján, az első találatot szerző Wayne Rooney pedig beállította Bobby Charlton gólrekordját.

A 2016-os franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőinek 7. fordulójában Anglia gyakorlatilag biztossá tette részvételét a tornán. Amihez megjósolásához nem kellett különösebb tehetség, elvégre Roy Hodgson fiai a kontinens egyik leggyengébb csapatához, San Marinóhoz látogattak. A győzelem és a franciaországi repülőjegy mellett Wayne Rooney számára külön motivációt jelentett, hogy a mérkőzés előtt csupán egy gólra volt Sir Bobby Charlton 44 éve beállított 49 gólos rekordjától. A rekord beállítására mindössze 13 percet kellett várni, ekkor a Manchester United csatára egy véleményes 11-est gólra váltva fellépett a dobogó tetejére. Érdekesség, hogy Bobby Charlton 106 válogatottság után vonult vissza 49 találattal a neve mellett, Rooney pedig éppen 106. válogatott fellépésén állította be a rekordot. Mi ez, ha nem feltétlen tisztelet jele? A rekorddöntés azonban nem jöhetett létre, miután Roy Hodgson a 58. percben lecserélte a csatárt, akinek helyére Harry Kane állt be, aki góllal köszönte meg a lehetőséget. A vége egyébiránt 6-0 lett az angoloknak, akik ezzel gyakorlatilag kijutottak az Eb-re. A második angol gólt a saját kapujába bólintó Cristian Brolli szerezte, így a statisztikusok gyönyörűségére az angol csapat ellenfelei által szerzett öngólok száma is éppen 49.

A csoport másik fontos találkozóján Svájc és Szlovénia parádés mérkőzést játszott egymással: a szlovénok a 80. percben még 2-0-ra vezettek Bázelben, ekkor azonban akcióban léptek a svájci cserejátékosok, és Drmic kettő, valamint Stockert egy góljával megfordították a meccset. A szlovének így ahelyett, hogy feljöttek volna a második helyre, visszacsúsztak a negyedikre, és már a pótselejtezőért is küzdeniük kell.

A történelmi pillanat: Wayne Rooney belövi pályafutása 49. válogatott gólját

E csoport:
Észtország
–Litvánia 1-0 (0-0)

gól: K. Vasszilje (71.)

San Marino–Anglia 0-6 (0-2)
gól: Rooney (13., 11-esből), C. Brolli (30., öngól), Barkley (46.), Walcott (68, 78.), H. Kane (77.)

Svájc–Szlovénia 3-2 (0-1)
gól: Drmic (80., 90.), Stockert (84.), ill. Novakovic (45.), B. Cesar (48.)

6. San Marino 0 1 6 0-25 1 pont

Ausztria a Moldova elleni, a vártnál kisebb arányú győzelmével is, tulajdonképpen már Eb-résztvevőnek tekintheti magát. Továbbjutási esélyeik növelésére készültek Moszkvában a svédek is, azonban az oroszok úgy gondolták, ők még belekapaszkodnának az utolsó szalmaszálba, és négypontos hátrányukat egyre faragták, miután Artyom Dzjuba egy csodálatos támadás végén bevette Andreas Isaksson kapuját. A svédeket az ág is húzta: a szünetben megsérült Zlatan Ibrahimovic, akit le is kellett cserélni. A svédek iparkodtak becsülettel, de alig tudtak igazán veszélyes helyzetet kidolgozni, nem úgy a másik oldalon, amikor Martin Olssonnak a gólvonalról kellett mentenie.

6.Moldova 0 2 5 3-10 2 pont

A nap drámája és a nap hőse: Josip Drmic (19) két gólt szerzett a Szlovénia ellen 0-2-ről fordító svájci csapatban

Spanyolország az első félórában rúgott két gólt Szlovákiának és ezzel le is tudta a selejtező érdemi részét. Ezzel ugyanis már jobb volt az egymás elleni eredményük (Zsolnán 2-1-re kaptak ki), a második félidőre pedig méla unalomba fulladt a mérkőzés. A szlovákok alig találkoztak a labdával, a spanyolok pedig olyan gondosan dédelgették, hogy az utolsó negyedórában már saját közönségük is kifütyülte őket. A lényeg azonban az, hogy most már Iniestáék vezetik a csoportot, és már csak komoly meccs vár rájuk, igaz az Ukrajnában.

C csoport:
Luxemburg–Macedónia 1-0 (0-0)
gól: Thill (90.)

Ukrajna–Fehéroroszország 3-1 (3-0)
gól: Kravetsz (7.), Jarmolenko (30.), Konopljanka (40., 11-esből), ill. Komilenko (62., 11-esből)

Spanyolország–Szlovákia 2-0 (2-0)
gól: Jordi Alba (13.), Iniesta (30., 11-esből)

6.Macedónia 1 0 6 6-15 3 pont

Ami a magyar válogatottat illeti: az automatikus Eb-kvalifikációt érő 3. helyért folytatott versenyben egyelőre a bizakodásra okot adó 2. pozícióban vagyunk, csupán a szintén 11 pontos Albánia tanyázik előttünk. Csakhogy rájuk még annál is nehezebb feladatok várnak az utolsó három körben, mint a mieinkre, lévén előbb Portugáliát, majd Szerbiát fogadja, hogy aztán Örményországba utazzon.

A mögöttünk sorakozók közül feljöttek az oroszok és az ukránok, a szlovének viszont a bázeli vereséggel kiszálltak a versenyből.