A United volt játékosa ejtette ki Van Gaalékat az FA-kupából

Fotó: Getty Images / Laurence Griffiths

-

Az Arsenal az Old Traffordon tudta legyőzni 2-1-re Nacho Monreal és a volt ManUtd-focista, Danny Welbeck góljaival a végén Ángel di María kiállítása miatt tíz emberrel focizó Manchester Unitedet. Az izgalmas meccsen aratott győzelemmel Arsène Wenger csapata a legjobb négy közé jutott az FA-kupában, ahol a Bradford–Reading párharc győztesével találkozik.

Angol FA-kupa, negyeddöntő:

Manchester United–Arsenal 1-2 (1-1)
Gólszerző: Wayne Rooney (29.), ill. Nacho Monreal (26.), Danny Welbeck (62.)
Kiállítva: Ángel di María (76.)

Az FA-kupa elvileg utolsó negyeddöntőjében a Manchester United fogadta az Arsenalt, ám a korábbi három párharcból csak egy dőlt el az első meccsen: az Aston Villa botrányos meccsen ejtette ki a West Bromwich Albiont. A harmadosztályú Bradford City hazai pályán 0-0-s döntetlent játszott a másodosztályú Readinggel, és ugyanez állt az eredményjelzőn a Liverpool és a másodosztályú Blackburn Rovers találkozón is – ebben a két összecsapásban újrajátszás következik.

A vörösben játszó Manchester United és a kékben focizó Arsenal lehetett tehát a második csapat, amely az FA-kupa elődöntőjébe jut. A meccs Danny Welbecknek lehetett igazán pikáns, hiszen az angol válogatott játékos 16 év után a Unitedből igazolt nyáron a londoniakhoz (fordított irányban mozgott korábban a holland Robin van Persie, ám ő sérülés miatt nem játszhatott). A kezdő tizenegyekből Wojciech Szczesny feltűnése lehetett még meglepő, cigarettázós botránya(i) óta ugyanis a kolumbiai Ospina védte az Arsenal kapuját. Az Arsenalnál kettő, a Unitednél négy angol kezdett egyébként.

A meccs első negyedórája meddő küzdelemből állt, fokozatosan építették támadásaikat a csapatok, de a védelmek jól zártak. A 21. percben Oxlade-Chamberlain nagyon szabadon törhetett be a tizenhatoson belülre, de fölé pöckölte a labdát. Fokozatosan egyre aktívabb lett az Arsenal, amely jobban játszott az első 25 percben, majd a huszonhatodikban meg is lett az eredménye: ismét Oxlade-Chamberlain kavargatott a jobbszélről betörve, majd átgurította a hátát fájlaló Nacho Monrealnak, aki megszerezte a vezetést a londoniaknak, 0-1.

Sokáig nem örülhetett Arsène Wenger, hiszen három perccel később Ángel di María ívelte a bevetődő Wayne Rooney fejére a labdát, aki megszerezte 12. gólját az Arsenal ellen. Az eddig unalmas kupameccs pillanatok alatt felpörgött, 1-1!

Két perccel később Welbeck mattolhatta volna De Geát, de nem tudott túljárni az eszén: a spanyol megfogta a lepattintott fejest. A 41. percben parádés támadást vezetett Rooney vezérletével a United: egy érintéssel vette le a labdát, csodásan pörgette át Di Maríának, aki elakadt egy védőben, majd a kipattanót kapura perdítette az angol válogatott csapatkapitánya, de a lengyel Szczesny fogta. Három perccel később Cazorla lőhetett szabadrúgást, megdolgoztatta honfitársát, De Geát, de az eredmény nem változott. A félidő második fele kárpótolta a nézőket az elsőért, igazán remek meccs lett a negyeddöntőből.

A második félidőt a United kezdte jobban, Marcos Rojo ívelte fel a 48. percben Rooney fejére a labdát, de ekkorra már az angol lefelé szált, csak megcsúsztatni tudta, rosszul. Négy perccel később már a túloldalon De Geának kellett védenie: Cazorla tette le Alexis Sáncheznek, aki rálőtte. A labda megpattant Valencia lábán, mégis védett a spanyol kapus. A következő negyedórában a durvaságé volt a főszerep: a felfokozott hangulatban a felek inkább egymás rugdosásával, mint a szép játékkal voltak elfoglalva. Di María a 60. percben megszerezhette volna a vezetést, de mellégurított.

Gólt lőtt helyette az egykori manchesteri: Valencia rövid hazaadását nem érte el David De Gea, aki mellett el tudta gurítani az angol válogatott Welbeck a labdát, majd az üres kapuba belőtte azt, 1-2.

A 65. percben szöglet után a félidőben, csereként beállt Carrick sarokkal pörgette tovább Smallingnak a labdát, aki azonban fölé lőtte azt. Három perccel később Fellaini fejelhetett, Szczesny azonban fogta. A 73. percben aztán szerkezeti változtatást eszközölt a United holland vezetőedzője, Louis van Gaal: a balhátvéd, Rojo helyére a támadó középpályás, Januzaj érkezett. Welbeck helyére pedig Giroud jött az Arsenalba, majdnem gólt is szerzett a csapat: Cazorla lőtt, de óriásit védett De Gea.

A 76. percben jól összeakaszkodtak a felek: Ángel di Maríát állították meg az Arsenal tizenhatosának előterében, majd a bíró kifelé ítélt szabadrúgást, az argentin szélső pedig sárga lapot kapott színészkedésért. Ezt követően úgy elkezdett reklamálni a játékos, hogy közben megrántotta a játékvezető mezét, aki nem sokkal később kiállította ezért.

A United tehát tíz emberrel volt kénytelen küzdeni az utolsó negyedórában, méghozzá egy tizenegy emberrel védekező Arsenal ellen. Felívelgették a labdát Fellaininek, az volt a terv, hogy ő visszafejeli Rooneynak, aki bevághatja majd a labdát, de egyszer sem jött össze a trükk. A 87. percben aztán Januzaj kapott sárgát műesés miatt, miközben büntetőt reklamált.

Az ötperces hosszabbításban már inkább az Arsenal támadgatott az erejével teljesen elkészült Manchester United térfelén. A 94. percben még Sánchez növelhette volna az előnyt, de De Gea megint óriásit védett.

Végül megérdemelten győzött az Arsenal – éppen a volt United-játékos, Danny Welbeck találatával bizonyult jobbnak a londoni csapat. Ezzel a klub a legjobb négy közé jutott.

A meccs összefoglalója

Az elődöntő párosítása

A mérkőzés után a korábbi United-kapus, Peter Schmeichel segítségével kisorsolták az angol FA-kupa elődöntőinek párosítását.
  • Aston Villa–Liverpool/Blackburn
  • Bradford/Reading–Arsenal
Ha a Bradford jut az elődöntőbe, akkor a 2012-es Ligakupa-párharcuk visszavágója következhet: ott az akkor még negyedosztályú Kakasok jutottak tovább büntetőpárbajban.