A Bayern kivégezte az Arsenalt, a Barca simán, a Roma szívbajjal nyert

A tartalékos Arsenalnak elúszott a továbbjutás, a Roma és a Chelsea megmentette a reményt (és José állását), a Zenit pedig már a 16 között.

E csoport

Barcelona – BATE Boriszov 3-0

gól: Neymar (30., 83.), Suárez (60.)

AS Roma – Bayer Leverkusen 3-2
gól: Salah (2.), Dzeko (29.), Pjanic (80. 11-esből) ill. Mehmedi (46.), Hernandez (51.)

Kiállítva: Ömer Topra (78.)

Az állás: 1. Barcelona 10, 2. Roma 5, 3. Leverkusen 4, 4. BATE 3 pont

A Barceleon korábban csak egyszer meccselt a BATE-val a Camp Nouban: a 2011 decemberi találkozón simán, 4-0-ra nyertek a katalánok. A Barca a legutóbbi 34 hazai BL-meccséből 27-et megnyert, és csak egyszer kapott ki. Senki sem várta, hogy pont most jönne a második vereség. A szurkolók mindenesetre a meccs előtt megvívták a maguk harcát az UEFA-val – lobogott a 30 ezer katalán zászló, és szólt a fütty a Bíl-himnusz alatt.

Aztán a jött szokásos barcelonai labdajáratás, jöttek is a kisebb-nagyobb helyzetek, főleg a kötött sapkában futkározó Neymar volt aktív, de a legkomolyabb védést Ter Stegennek kellett bemutatnia a 20. percben, éppen az előtt, hogy Rakiticet sérülése okán Munír váltotta volna. Gyorsan kiderült, hogy Munír jó csere volt, előbb csak kicsivel lőtt a léc fölé, majd kiharcolt egy büntetőt, amelyet Neymar gólra váltott.

A második félidőben bátorkodott támadni egy-két alkalommal a BATE, de aztán a Barca visszavette az irányítást, és egy óra játék után már kettővel vezetett, Neymar ezúttal a gólpasszt vállalta, a befejezés Suárezre maradt. A derekasan küzdő fehéroroszok végül tisztes eredménnyel mehettek haza, még akkor is, ha Neymar másodszor is bevette a kapujukat.

A Roma és a Leverkusan két hete a szezon meccsét játszotta Németországban, akkor mindkét csapat kétgólos hátrányból kapaszkodott vissza egy alkalommal, és lett végül 4-4 a csata vége. A döntetlen azonban ezúttal már nem volt elég az olaszoknak, akik ennek megfelelően kezdtek (két olasszal a kezdőben...), és a második percben máris vezetést szereztek: Dzeko szerzett labdát a félpályánál, rögtön kiugratta Salah-t, aki a kapussal szemben nem hibázott. Az első félóra végén Dzeko ráment a meccs embere címre, és Nainggolan passzából maga is lőtt egy gólt, szinte ugyanolyat, mint Salah.

Nem adta a Roma a sajtot

A második félidő még az elsőnél is gyorsabb góllal kezdődött, Mehmedi szépített, és tette ígéretesen gólgazdaggá a mérkőzést. Amit csak tovább nyomatékosított az 51. percben Javier Hernandez egyenlítő gólja. Ahogy két hete, úgy ezúttal is kétgólos hátrányt egyenlített ki a vendég csapat. Ekkor kezdődhetett az őszinte futkározás, mindkét csapat úgy játszott, mintha minden mindegy lenne, de nekünk ez csak jó volt, mert a két támadni igen, de védekezni nem tudó csapat újra pazar meccset varázsolt. Aztán a 80. percben kiállították Ömer Toprakot, Pjanic berúgta a büntetőt, de volt még tíz perc, és két hete, ugye, micsoda tíz perc volt az utolsó! Most is volt izgalom, de a Roma ezúttal nem hagyta kiénekelni a sajtot a szájából, és megőrizte az előnyét, valamint az esélyét a továbbjutásra.

F csoport

Bayern München – Arsenal 5-1
gól: Lewandowski (10.), Müller (29., 90.), Alaba (44.), Robben (55.), ill. Giroud (69.)

Olympiakosz Pireusz – Dinamo Zagreb 2-1
gól: Pardo (65., 90.), ill. Hodzic (21.)

Az állás: 1. Bayern 9, 2. Olympiakosz 9, 3. Arsenal 3, 4. Zagreb 3 pont

Két hete az Arsenal 30%-os labdabirtoklás mellett szétkontrázta a Bayernt, a forduló meglepetését okozva a 2-0-s győzelmével. Szerda este azonban a londoniak fél kezdője (Walcott, Oxlade-Chamerlain, Welbeck, Arteta, Ramsey, Wilshere) is csak a lelátóról vagy a betegágyból nézhette, hogy mire mennek a többiek az Allianz Arenában. A Bayern ugyan a szokottnál óvatosabban kezdett, míg az Arsenal váratlanul bátran, mégis a bajorok szereztek vezetést a negyedik meccsén, negyedik gólját szerző Lewandowski révén. Két perccel később már ki is egyenlíthetett volna az Arsenal, ha a sasszemű alapvonali asszisztens nem szúrja ki Özil ravasz kezezését.

Az Arsenal ettől kicsit feljebb lopakodott, még helyzetei is voltak, mégis a Bayern lőtt újabb gólt, nem kevés szerencsével: Lahm beadását Coman eltörte, de pont így lett jó Thomas Müllernek, aki 75. európai kupameccsén megszerezte 31. gólját. A félidő vége előtt másfél perccel pedig Alaba lőtt óriás gólt – 18 méterről betekerte (azért erős is volt benne) a kapu bal oldalába. Azok után, hogy 2013 tavaszán 2-0-ra nyert, egy évvel később pedig 1-1-et játszott Münchenben az Arsenal, most a rengeteg hiányzójuk miatt esélyük sem volt hasonlóra. A Coman helyére beálló Arjen Robben is jelezte, hogy felépült: az 55. percben első labdaérintéséből hat méterről pókhálózta ki a jobb felsőt.

Az Arsenalnak a szépítésre futotta az NB I-es tempóra váltó – és abból néha irtózatosan felgyorsító – Bayern ellen, de attól ez még egy csúnya este volt számukra, pláne, hogy Müller szorgos németként még az utolsó percben is lőtt egy szép gólt.

A Dinamo Zagreb próbálta megragadni a lehetőséget, egyúttal visszavágni a görögöknek a két héttel ezelőtti vereségért, és Hodzic góljával az első félidő közepén meg is szerezték a vezetést, és pontszámban beérték az Olympiakoszt. A matekkal viszont a görög is jó barátságban vannak, és ők úgy számoltak, hogy ha nyernek, akkor tulajdonképpen továbbjutottak – úgyhogy nyertek.

G csoport:

Makkabi Tel-Aviv (izraeli) – FC Porto (portugál) 1-3 (0-1)
g: Zahavi (75., 11-esből), illetve Tello (19.), André André (49.), Layún (72.)

Chelsea (angol)–Dinamo Kijev (ukrán) 2-1 (1-0)
g
: Dragovic (34., öngól), Willian (83.), illetve Dragovic (78.)

Az állás: FC Porto 10 pont, 2. Chelsea 7, 3. Dinamo Kijev 5, 4. Makkabi Tel-Aviv 0

Londonban gyakorlatilag José Mourinho állása volt a tét, az angolok Dragovic öngóljával szereztek vezetést a Dinamo Kijev ellen, amely a hajrára fordulva egyenlíteni tudott. Mourinhót végül Willian mentette meg, miután egy brutális szabadrúgásgólt akasztott a kijevi kapuba, ezzel egy csapásra továbbjutó helyre került a Chelsea. A csoport másik meccsén a Porto Izraelben tudott nyerni.

Az állás: 1. Zenit 12, 2.Valencia 6, 3. Gent 4, 4. Lyon 1 pont

A Zenit azzal a tudattal vágott neki az estének, hogy ők lehetnek a játéknap legnagyobb nyertesei, és ezt csak maguknak köszönhetik. Eddig háromból hármat nyertek, és, ha a sors úgy akarja, akkor Lyonban biztossá tehetik nemcsak a továbbjutást, de akár a csoport első helyét is. Régen azért egy lyoni túra rosszul is elsülhetett volna, most azonban a Zenit olyan formában van, hogy ők voltak a meccs esélyesei, és ennek megfelelően kezdtek, sorra dolgozták ki a helyzeteket, mígnem a Hulk által megteremtett lehetőségből Artyom Dzjuba megszerezte a vezetést. Ettől kicsit feléledt a Lyon, helyzetük is akadt, de a Zenit kézben tartotta a meccset.

Lyon 0-2 Zenit Highlights by footballhighlights901

Gentben egy kvázi eseménytelen mérkőzésen nyert 1-0-ra a belga bajnok a Valencia ellen, ami a spanyoloknak annyira nem volt jó, így ugyanis még harcolniuk kell majd a továbbjutásért a csoportból.